Xenofobie se v Česku rozlézá stále víc, říká romský aktivista a čerstvý reportér TV Metropol Vojtěch Lavička v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

HN: Neměla by se situací Romů pomoci romská elita?

Problém je, že to jsou většinou lidé, kteří nemají puzení dělat něco pro ostatní Romy. Romští vysokoškoláci prostě většinou jen dělají svoji práci. Dřív mě to hrozně vadilo, ale teď už ne. Proč by někdo jenom proto, že se narodí jako Rom, z toho měl mít životní program?

Další problém je, že Romové nejsou národ. Nemáme pocit sounáležitosti. Naše základní jednotka je rodina. Když se stane něco Kováčovým – třeba když dostane jejich kluk přes hubu na základce, tak jiná rodina nepůjde a nezastane se ho jenom proto, že je romák. Pro nás je něco jako romská politická strana nesmysl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.