Věci veřejné vyzvaly otevřeným dopisem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby předal vládním partnerům materiály ke zdanění hazardu a svolal koaliční komisi k diskusi o veřejných financích.

Novinářům to dnes řekli předseda strany Radek John a šéf jejího poslaneckého klubu Vít Bárta. Upozornili, že komise, která by měla nalézt koaliční kompromis v otázce daňové reformy, se od podepsání koaličního dodatku před 13 týdny ani jednou nesešla. Kalousek poté oznámil, že komisi svolává na konec příštího týdne.

VV zvažují, že ve sněmovně načtou své pozměňovací návrhy k daňové reformě ve snaze zabránit propadu příjmů státního rozpočtu v příštích letech.

"Jenom chceme, aby se s námi jednalo," poznamenal Bárta. Podle něho je možné v otázce daňové reformy nalézt rozumný kompromis, který by měla hledat právě komise koaličních odborníků, kterou Kalousek nesvolává.

Kalousek vzápětí reagoval prohlášením pro média, kde mimo jiné uvedl, že příslušná koaliční komise se poprvé sejde koncem příštího týdne.

"Dříve podobná diskuze neměla smysl vzhledem k neustálým změnám pozic VV k státnímu rozpočtu na rok 2012 a jejich neustálým ultimátům a hlasitým výhrůžkám, že rozpočet nepodpoří. Nyní se snad budu moci těšit na konstruktivní diskusi," uvedl v prohlášení pro média Kalousek.

"Chceme upozornit veřejnost na nečinnost ministra financí k tématu daňové reformy a obzvláště k tématu zdanění hazardu," zdůraznil John s tím, že podobnému kroku se jeho strana odhodlala po selhání "dlouhých, opakovaných" pokusů o jednání s Kalouskem. VV jsou podle Johna konstruktivní stranou, která narazila na Kalouskovu pasivitu.

Podle VV je už nyní jasné, že vláda nebude mít peníze na všechno, co slíbila ve své koaliční smlouvě. Komise proto podle Johna musí projednat vládní priority a určit, na co kabinet bude mít peníze.

Bárta zdůraznil, že Věci veřejné chtějí, "aby bylo zcela jasné, kdo tady má Černého Petra, kdo se nesnažil jednat, ale pouze vyhrocovat situaci v koalici, ve snaze možná ukončit činnost této koalice". Tímto člověkem je podle Bárty právě Kalousek.

Pokud se totiž vláda neshodne na tak zásadní reformě, jakou je reforma daňová, je to podle Bárty "zásadní rozbuškou pro stabilitu této koalice". Pokud s vládním partnerem ministr financí nejedná, nutí VV k "obranným opatřením", aby nenastaly výpadky v příjmech státu.

"Dovolím si tvrdit, že stabilitu koalice ohrožuje ten, kdo nedodržuje uzavřené koaliční dohody. Z toho rozhodně nelze obvinit TOP 09. Naopak u VV si dovolím konstatovat, že již dva měsíce trvá stav, kdy si žádný den ráno nemůžeme být jisti, zda platí to, co jsme si dohodli minulý den večer," reagoval Kalousek v prohlášení pro média.

Vládou schválený návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 105 miliard korun, ale při růstu ekonomiky ve výši 2,5 procenta. Růst však zřejmě bude nižší, o další peníze stát podle VV přijde v důsledku opatření daňové reformy. Bárta dnes před novináři spočetl propad do roku 2014 až o sto miliard korun.

V této souvislosti už premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Kalousek hovořili o možnosti rychlejšího sjednocení DPH na 19 procentech.

Podle představ VV by ale na sanování státní pokladny neměli doplácet především lidé ze střední třídy. John uvedl, že podle názoru VV by například lidé s příjmy nad 100.000 korun měsíčně mohli být v pásmu progresivního zdanění, strana uvažuje také o zvýšení sazby korporátních daní o jeden procentní bod.

Podle Bárty proto VV zvažují, že ve sněmovně při druhém čtení daňové reformy na říjnové schůzi načtou tyto své pozměňovací návrhy. "Neznamená to, že o nich ve třetím čtení budeme hlasovat. Ale když je nenačteme, tak si uzavřeme cestu k jednání," podotkl předseda poslaneckého klubu. Některé z návrhů prý předloží poslanec Michal Babák na jednání rozpočtového výboru příští týden.

Nejmenší vládní straně také vadí údajná nečinnost ministra financí v otázce zdanění hazardu. Podle Johna totiž, pokud nebude příslušná norma projednána včas, nezačne platit od příštího roku. Proto VV v dopise ministrovi žádají předložení deseti konkrétních dokumentů.

Kalousek k tomu dnes podotkl, že jej vládní strana požádala o podklady k tomu, co sama prosadila na vládě. "Jedinou změnu, kterou si na vládě prosadili, byla změna zdanění hazardu, která k mému překvapení zdaňuje hazard méně, než jsem navrhoval já," poznamenal ministr financí.

Hlasy všech ministrů VV, které podpořily jeho návrh zákona, jsou podle Kalouska zavazující i pro poslanecký klub VV. "Pokud si VV uvědomily svou chybu a chtějí svoji toleranci vůči loterijnímu byznysu přehodnotit, jsem samozřejmě připraven tuto dohodu změnit," dodal. Požadované podklady prý pošle poslaneckému klubu v pondělí.

Související