Poslední den na své chalupě v pátek strávil exprezident Václav Havel, od soboty bude v Praze. Řekla to Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Havel v Hrádečku u Trutnova pobýval delší dobu víceméně v ústraní kvůli svým zdravotním problémům. Několik měsíců se totiž obtížně zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest, velmi zeslábl a zhubl.

Nyní je mu lépe a chystá také účast na veřejných akcích. Hned v sobotu ho čeká oslava jeho 75. narozenin, kterou pro něj chystají přátelé, mezi jinými organizátoři trutnovského rockového festivalu. Kamarádi "náčelníkovi", jak ho někteří nazývají, chystají slavnost v Centru současného umění DOX v Praze. Exprezidenta chtějí překvapit.

Oslavu by měl hostit podnikatel Zdeněk Bakala, který je sponzorem Havlovy knihovny. Pomáhat by mu měl s organizací akce Bessel Kok.

Mezi gratulanty by se podle informací mohla objevit i někdejší ministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightová, s níž má Havel přátelské vztahy. Albrightová do Prahy přijede na akce k novému odhalení sochy prezidenta Woodrowa Wilsona, které se konají příští týden. Má se na nich objevit i Havel.

Havel oslaví narozeniny 5. října. V den životního jubilea Havel také udělí cenu Vize 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových, kterou letos dostane slovenská teoretička umění Iva Mojžišová.

Na blížící se konferenci Forum 2000 Havlovi naopak předá vyznamenání gruzínský prezident Michail Saakašvili. Předání bylo odloženo právě kvůli zdravotním potížím bývalého prezidenta.

Havla dlouhodobě trápí především problémy s dýchacím ústrojím. Před lety prodělal rakovinu, kvůli níž mu lékaři odebrali část pravé plíce. V minulosti ho ale ohrozilo také proděravění tlustého střeva. Rovněž se u něj objevila arytmie srdce.

Do hledáčku novinářů se nyní Havel dostal nejen kvůli svému zdraví a narozeninám. Média nyní přetřásají knihu Ireny Obermannové pod názvem Tajná kniha, která je podle autorky o jejím poměru s Havlem. Média řeší, nakolik je dílo založeno na skutečnosti.

Související