Rozpory uvnitř ODS sílí, a to i mezi Středočechy. Do sporu se krátce před regionálním volebním sněmem dostal současný předseda Středočechů Petr Bendl s bývalým předsedou poslaneckého klubu občanských demokratů Petrem Tluchořem.

Ten v úterý kritizoval předsedu strany a premiéra Petra Nečase, který nečekaně z funkce odvolal svého stranického kolegu, ministra zemědělství Ivana Fuksu. Označil to za hrubý zásah do středočeské ODS a pokus ovlivnit nadcházející volbu vedení regionu.

Bendl, který by podle některých informací mohl být Fuksovým nástupcem, na to reagoval slovy, že jde o Tluchořův osobní názor, nikoliv postoj středočeské ODS.

Za něj se postavili i všichni předsedové regionů. Ve společně podepsaném prohlášení ve středu uvedli: "Jsme přesvědčeni, že ministři nominovaní ODS zastupují ve vládě stranu jako takovou a ne pouze svá regionální sdružení či dokonce jednu část jednoho regionálního sdružení. Z tohoto důvodu považujeme prohlášení Petra Tluchoře, že odvolání Ivana Fuksy je hrubým zásahem do středočeské ODS, za nešťastné. Vnímáme ho jako krok, který směřuje více k dělení ODS, než k jejímu sjednocování."

Premiér Petr Nečas ve středu oznámil, že už má vybraného kandidáta na post ministra zemědělství. Jeho jméno však tají, nejprve jej chce říct prezidentu Václavu Klausovi. "Jméno bude zveřejněno v horizontu dnů," řekl Nečas. Zároveň odmítl potvrdit či vyvrátit spekulace, že by se novým ministrem měl stát právě Bendl.

Poslanec a bývalý středočeský hejtman se zatím k obsazení resortu zemědělství nechce vyjadřovat. Po volbách přitom Středočeši žádali, aby kraj, který přinesl ODS nejvíce hlasů, měl ve vládě zastoupení. Nyní se Bendl vyjadřuje zdrženlivě. "Ministry nenominuje žádné regionální sdružení ODS, je to výhradní ústavní pravomoc premiéra," napsal Bendl v SMS na otázku IHNED.cz, zda Středočeši budou usilovat o zastoupení ve vládě.

Souboj Bendla s Tluchořem

Současnému předsedovi regionu Petru Bendlovi vyprší mandát 15. října, regionální volební sněm ho tento den buď ve funkci potvrdí, nebo zvolí někoho jiného.

Od svých kladenských spolustraníků nominaci na předsedu nedostal. "Máme úzus, že pokud se kandidovaný člověk k tomu nemůže vyjádřit, tak o něm nejednáme. Bez ohledu na to, kdo to je," uvedl šéf oblastního sdružení ODS na Kladensku Dan Jiránek. Kladenští tak do čela regionu nikoho nenavrhli.

Úterní jednání Bendlovy mateřské organizace v Kladně se časově krylo s odvoláním Ivana Fuksy z funkce ministra zemědělství.

Jiránek přiznal, že tyto zprávy jednání místního sdružení ovlivnily. "Přijali jsme k tomu usnesení, že vyjadřujeme znepokojení nad tou situací, protože tohle jsou dost vnitřní záležitosti ODS a propírat je v novinách nemá žádný smysl," poznamenal.

Související