Ministr vnitra Jan Kubice se sejde s vyšetřovateli velkých korupčních kauz, kteří nedávno oznámili, že chtějí opustit českou policii. Dohodl se na tom s premiérem Petrem Nečasem (ODS), podle kterého jsou odchody zkušených policistů vážným problémem. Nečas to ve středu řekl novinářům.

"Vidím to jako ztrátu a osobně mne to znepokojuje," komentoval odchody zkušených policejních důstojníků z poslední doby předseda vlády. Osobně prý kauzy, na kterých pracovali, pokládá za velmi závažné a byl by nerad, kdyby jejich šetření skončilo "do ztracena".

Policii opouštějí šéfové týmů, kteří vyšetřují podezřelé nákupy armádních pandurů a tatrovek. Po Františku Zahálkovi, mozku skupiny zabývající se pandury, chce skončit také Petr Krömer, který vedl ostravskou protikorupční policii a tým zabývající se nákupem tatrovek. V obou případech se vyšetřování týká i některých politiků. V policii se údajně mluví o cílené likvidaci nepohodlných detektivů.

Zahálka s Krömerem odcházejí na vlastní žádost, dobrovolně to podle jejich kolegů ale není. Deník napsal, že Zahálka neunesl stupňující se tlak a prohlídku své kanceláře kvůli úniku informací z výslechu důležitého svědka v kauze nákupu rakouských obrněných transportérů Pandur. Několik týdnů byl na nemocenské a pak policejnímu vedení oznámil, že končí.

U šéfa týmu Tatra Krömera sehrála údajně roli Bezpečnostní informační služba (BIS). Měla roznést zprávu o jeho neloajalitě k nadřízeným a ti mu vyjádřili nedůvěru.

 

Související