Už v pondělí by v České televizi měla začít pracovat trojice nových manažerů – Zdeněk Šámal, Milan Fridrich a Milan Cimirot. Do svého týmu je ve středu před Radou ČT nominoval čerstvý generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák, někdejší šéf TV Nova.

Milan Fridrich a Zdeněk Šámal nejsou v ČT úplnými nováčky. Třeba Fridrich se v rámci Kavčích hor jen přesune do jiné kanceláře a stane se novým ředitelem programových okruhů. Nová média místo něj povede jeho dosavadní zástupkyně Pavlína Kvapilová. 

Zdeněk Šámal, někdejší ředitel dnes již neexistující zpravodajské televize Z1, povede zpravodajský kanál ČT24 a Milan Cimirot, bývalý výkonný ředitel TV Nova, bude bdít coby finanční ředitel nad televizním hospodařením.

Dvořák uvedl, že nové manažery vybíral na základě profesní znalosti, osobní zkušenosti i osobního souznění.

"Vzhledem k tomu, že ty lidi dlouhodobě znám, myslím si, že budeme naladěni na stejnou vlnu," řekl.

Dvořák zatím neobsadil funkci obchodního ředitele, protože prý pro ni zatím nemá vhodnou osobu. Najít kandidáta ale chce do konce roku, stejně jako v případě dalších manažerských pozic ve vedení ČT.

Šámal: Možná změním počet moderátorů

Nový výkonný ředitel ČT24 Zdeněk Šámal serveru IHNED.cz řekl, že se chce dokonale seznámit se strukturou, která je jiná, než když z České televize odcházel. A prioritně jej zajímá i rozpočet.

"Není vyloučeno, že se bude měnit počet moderátorů, určitě si budu chtít promluvit se současným šéfredaktorem Karlem Novákem, co dál. Je teď ale předčasné říkat, kdo a zda odejde. Na seznámení se s prostředím a na zamýšlené změny si dávám přibližně měsíc," řekl Šámal.

Podle informaci IHNED.cz by právě šéf zpravodajství Karel Novák měl skončit. A nahradit by jej mohl Petr Mrzena, ktery se se Šámalem potkal nejen v televizi Nova, ale i v ČT, kde Mrzena pracoval jako parlamentní zpravodaj. Šámal to ovšem odmítl komentovat s tím, ze se nejprve sejde s Novákem.

Čtyři uprchlíci

Nově nominované Dvořákovo trio nahradí manažery, kteří se rozhodli odejít z televize ke konci září.

Z postu obchodního ředitele tehdy odešel obchodní ředitel Robert Kvapil, šéf programových okruhů Radek Žádník, šéf zpravodajského kanálu ČT24 Roman Bradáč a finanční ředitelka ČT Lujza Oravcová.

Až do nástupu nových manažerů do funkce provizorně řídí programové okruhy ředitel ČT1 Radan Dolejš, ČT24 šéfredaktor zpravodajství Karel Novák, útvar obchodu a marketingu vede Luboš Kříž a finanční útvar Svatava Haffnerová.

Nominace nového managementu patří mezi první viditelné kroky Petra Dvořáka ve funkci. Do ní nastoupil počátkem října.

Rada ČT ho zvolila v září poté, co bývalý ředitel Jiří Janeček koncem srpna rezignoval ze zdravotních důvodů.

200 tisíc měsíčně + bonus 2 miliony

Středeční zasedání Rady ČT zároveň potvrdilo informace serveru IHNED.cz a Hospodářských novin o Dvořákově manažerské smlouvě. Generální ředitel bude brát měsíčně plat ve výši 200 tisíc korun. To je o 25 tisíc korun méně než jeho předchůdce Janeček.

Dvořák si ale může sáhnout na dvoumilionový roční bonus. Tedy v případě, že šéf ČT splní 12 předem daných kritérií.

Mezi ně bude patřit například udržení vyrovnaného hospodaření, dodržení plánovaného rozpočtu, úroveň televizního vysílání, kvalita nabídky či komunikace s Radou ČT a s veřejností. Velkou diskusi přitom během jednání vzbudil bod týkající se sledovanosti televize. Původně měl být splněn celkový podíl na trhu ve výši 30 procent, u Janečka to bylo 26 procent.

Dvořák skončil v jiných firmách

Petr Dvořák rovněž oznámil, že opouští všechna místa ve statutárních orgánech společností, v nichž dosud figuroval.

Související