Petr Bendl z ODS bude novým ministrem zemědělství. Potvrdil to ve středu večer Jan Osúch, mluvčí premiéra Petra Nečase. Nástupce Ivana Fuksy (ODS) v čele resortu jmenuje do Nečasovy koaliční vlády prezident Václav Klaus ve čtvrtek odpoledne.

O Bendlovi se v této souvislosti spekulovalo už v úterý poté, kdy předseda vlády i občanských demokratů Petr Nečas poměrně náhle Fuksu zbavil funkce.

Petr Bendl ve středu své případné vládní angažmá nechtěl komentovat. Nečas se omezil na vyjádření, že jméno Fuksova nástupce má, je s ním domluven a nový ministr by mohl být znám v několika dnech.

Bendlovo jméno údajně premiér oznámil Klausovi už v úterý, když jej požádal o Fuksovo odvolání z vlády. "Václav Klaus chtěl dát najevo odstup od aktuálních kroků," tvrdí významný politik ODS.

Nečas chce posílit svou pozici

Změnou v křesle ministra zemědělství chce Nečas podle pozorovatelů posílit svou pozici před říjnovým kongresem ODS.

Fuksa je totiž vnímán jako příznivec někdejšího šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Právě za ním přitom stojí velká část významné středočeské organizace strany. Formálně jí zatím šéfuje právě Bendl, který ve středu ale nezískal novou nominaci na vedení regionálního sdružení ODS ani od své mateřské organizace v Kladně.

Bendlovi končí mandát v čele regionálního sdružení 15. října, na kdy je svolán regionální volební sněm. Ve funkci ho chce nahradit právě Tluchoř.

Lídři regionálních organizací ODS včetně Bendla ve středečním prohlášení podpořili Nečasovo právo jmenovat a odvolávat ministry.

Bendl nebude nováčkem

Petr Bendl nebude v české vládě nováčkem. Vrací se do ní po více než dvouleté přestávce - v roce 2009 totiž, byť jen necelé čtyři měsíce, vedl ministerstvo dopravy. Tehdy v lednu nahradil v Topolánkově kabinetu Aleše Řebíčka, současného majitele fotbalového klubu Slavia Praha.

Související