Bývalý ministr Vít Bárta (VV) se má podle pražského městského soudu omluvit Petru Bendovi z ČSSD a vyplatit mu stotisícové odškodné za to, že ho nazval "slavným kmotrem". Podle Bendy šlo o lež. 

Soud nyní rozhodl, že pravdivost Bártových výroků se neprokázala a šlo o hluboký a vážný zásah do Bendových osobnostních práv.

Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Bárta v OVM uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři ŘSD kryjí nelegální činnost stavebních firem. To se podle jeho tehdejších slov nejvíce týkalo Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" – podnikatel Patrik Oulický a Benda.

Poté podle Bendy tvrzení zopakoval v ČT a na Nově a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického.

"Žádný rozsudek nemůže změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter osobnosti pana Petra Bendy," komentoval verdikt Vít Bárta.

"Podobné obvinění vnímám ze strany pana Bárty, jakožto člověka, který je sám podezřelý z uplácení poslanců politické strany, jímž je členem, za účelové," kontroval Benda.

Místo milionu 100 tisíc

Bártův advokát Oldřich Chudoba označil žalobu za neodůvodněnou, s právničkou ministerstva mají za to, že Bártovy výroky byly neurčité a nemohly Bendu poškodit. Chudoba namítl, že výraz kmotr v souvislosti s Bendou nepoužil poprvé Bárta, ale již předtím jej takto nazvala média. Předložil kvůli tomu soudu jako důkaz řadu článků zveřejněných před vysíláním OVM.

Některé z nich připomněly, že Benda je kmotrem Margarity, dcery expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Tomu se soudce Tomáš Novosad při minulých líčeních jen usmál.

Původně požadoval Benda kromě omluvy ještě milion korun, později ale částku snížil na 100 tisíc.

Související