Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je podle senátora za ČSSD Vladimíra Drymla škůdce českého zdravotnictví. Kritika na hlavu ministra se snesla při projednávání návrhu zákona o zdravotních službách. Drymlovi vadí, že se například ruší právo na svobodnou volbu lékaře, předloha prý také rozšiřuje prostor pro korupci.

"Nechápu, jak může s takovými zákony před nás jít," podotkl Dryml.

"Vymahatelnost nároku na kvalitní péči bude téměř nulová," komentovala návrh Alena Dernerová (Severočeši.cz). Kritika neminula ani Národní zdravotnický informačním systém, ve kterém se mají shromažďovat údaje o pacientech. Senátoři poukazovali na zásah do soukromí lidí a na možnost zneužití citlivých dat.

Dryml hrozil trestním oznámením i ústavní stížností. Další výtky směřovaly vůči přeregistraci soukromých lékařů.

Heger zákon obhajoval tím, že nahradí zastaralé právní úpravy a nechystají se žádné zlotřilosti. Například přeregistraci lékařů zdůvodnil požadavky krajů. Heger také zdůraznil, že nárok pacienta na kvalitu služeb bude jasně stanoven a k registru bude podle požadavku Úřadu pro ochranu osobních údajů další předpis. "Registry nejsou vytvářeny pro nějakého velkého bratra," řekl.

Opoziční většinu v horní komoře ale ministr nepřesvědčil. Pro zamítnutí předlohy bylo 44 členů horní komory, 11 jich bylo proti a deset senátorů se hlasování zdrželo.

Předloha upravuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. Pacient získá předlohou například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. Předloha zavádí institut dříve vysloveného přání; pacient bude moci určit, za jakých okolností chce být léčen. Dokument bude platit pět let.

Sankce pro poskytovatele péče

V Národním registru poskytovatelů lidé najdou všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Všechny subjekty budou mít v provozování zdravotnických zařízení rovné podmínky. Předloha také upravuje dobrovolné hodnocení kvality zdravotních služeb.

Návrh zdůrazňuje kvalitu služeb a bezpečí pacienta. Zavádí různé sankce vůči poskytovatelům péče; současná úprava správní delikty nevymezuje a nestanoví výši pokut. Podle opozice jsou ale příliš vysoké, i ve statisících korun. Nově bude hrozit podle předlohy až milionová pokuta lidem, kteří by poskytovali zdravotní služby bez oprávnění.

Předloha si vyžádá náklady řádově v desítkách milionů korun ze státního rozpočtu. Například 80 milionů budou stát podle odhadů různé nově zaváděné registry.

Související