Nový azylový systém Kanady, který by Čechům opět umožnil cestovat do země bez vízové povinnosti, bude spuštěn až v červnu příštího roku. Informaci přináší v ranním vydání server Aktuálně.cz, kterému ji potvrdila kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová.

Raymondová zároveň upozornila, že ambasáda sleduje dění ve Šluknovském výběžku.

Ottawa víza pro české občany obnovila v červenci 2009 kvůli zvýšené imigraci českých Romů, kteří si stěžovali na rasovou diskriminaci v Česku a žádali o kanadský azyl.

"Přestože kanadská vláda dříve oznámila, že nový azylový systém bude implementován koncem roku 2011, aktuálně se systém připravuje tak, aby byl spuštěn v červnu 2012," řekla Aktuálně.cz Raymondová.

Raymondová zároveň uvedla, že ambasáda se zajímá o situaci ve Šluknovském výběžku, který v poslední době zažívá etnicky vyhrocené nepokoje. "Velvyslanectví Kanady situaci ve Šluknově monitoruje," řekla serveru.

Přímé odpovědi na otázku, zda mohou mít sociální nepokoje na severu Čech vliv na zrušení víz, se vyhnula. "Vízová politika Kanady je založena na hodnocení jednotlivých států na základě daných vízových kriterií jako např. socio-ekonomický profil, migrace, cestovní doklady, bezpečnostní otázky a pohraniční režim," dodala.

I český velvyslanec v Kanadě Karel Ţebrakovský serveru potvrdil, že došlo k posunu v zavedení nového azylového systému. "Myslím, že ke zrušení víz do konce letošního roku spíš nedojde. Kanadská strana potřebuje více času," řekl.

Brusel volí jen slova podpory

Sociální napětí ve Šluknovském výběžku panuje od letošního srpna. Starousedlíci opakovaně protestují proti rostoucí kriminalitě, ze které viní nově přistěhované Romy. Rozbuškou již šest týdnů trvajících protestů byly dva ozbrojené útoky Romů na místní obyvatele.

Míru integrace Romů v Česku začátkem letošního roku zkoumali kanadští imigrační experti. Kromě úředníků se sešli i s českými představiteli neziskového sektoru, kteří pracují s českými Romy. Například s romským aktivistou Karlem Holomkem, odbornicí na extremismus Klárou Kalibovou nebo s představiteli humanitární společnosti Člověk v tísni. Jejich návštěva ale zatím neměla žádný konkrétní výsledek.

Zprávu má stále kanadská vláda, pracuje se na ní. Zatím nebyla uveřejněna," řekl Aktuálně Ţebrakovský.

Česko se ve věci zrušení víz domáhá pomoci Evropské unie. Brusel však volí spíš slova podpory než důrazný tlak na Ottawu.

Související