Policie zadržela sedmatřicetiletého muže podezřelého z daňových podvodů za asi 40 milionů Kč. Jedná se o bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Mariana Hanáka.

Protikorupční policie v dubnu odhalila čtyřčlennou skupinu, kterou podezírá, že při obchodech s hutním materiálem připravila Českou republiku na daních asi o 40 milionů korun. Hanákovi, jenž je podle kriminalistů jedním z hlavních organizátorů, se však před zatčením podařilo uprchnout.

Muž, na kterého byl vydán evropský i mezinárodní zatykač, byl zadržen až po šesti měsících pátrání v pátek v noci v Bratislavě, kde asi týden bydlel.

"Celá náročná akce proběhla rychle. Zadržený měl u sebe doklady na cizí jméno, které však byly falešné. Policisté proto byli nuceni nejprve učinit potřebné kroky k zjištění totožnosti," sdělila mluvčí protikorupční policie Lucie Paclíková s tím, že v současnosti policie pracuje na právních krocích směřujících k předání zadrženého do Česka.

Hanák je stejně jako další tři podezřelí obviněn ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle policie gang vydělával na fiktivních vývozech železa a dalších kovů na Slovensko a do Polska, kde se z obchodů neplatí daň z přidané hodnoty (DPH). V dubnu se policii podařilo dopadnout tři podezřelé, Hanáka ale někdo varoval.

Inspekce informátora nezjistila

Vrchní státní zastupitelství v Praze přijalo v této souvislosti oznámení, že tak učinil ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Ten obvinění jednoznačně odmítl. Policejní inspekce poté ukončila vyšetřování s tím, že se skutek stal, ale viníka se objevit nepodařilo.

Hanáka už předtím policejní inspekce podezírala z korupce a vynášení informací a čelil také obvinění z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Nakonec odešel od policie sám. Podle svědků si jako policista žil vysoce nad poměry. V kauze obchodů s hutním materiálem je podle regionálního deníku spolu s Hanákem stíhán mimo jiné také zlínský rapper David Málek alias David Steel.

Související