Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek zakládá novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21. století, LEV 21. A začne jednat s Českou stranou národně socialistickou (ČSNS 2005) o integraci a fúzi.

"Společný program představím 26. listopadu na společném sjezdu," řekl dnes novinářům Paroubek.

Postoj členů neparlamentní strany ČSNS 2005 nebyl k přijetí Paroubka jednoznačný. Ústřední rada dnes proto vyloučila svého předsedu Karla Janka. Vyloučený Janko s příchodem bývalého premiéra zásadně nesouhlasil.

"Ústřední rada schválila plnou podporu předsednictvu strany pro jednání s Jiřím Paroubkem," řekl první místopředseda ČSNS 2005 Stanislav Palša, který byl pověřen dočasným vedením strany.

Rada zároveň ze svých řad vyloučila svého předsedu Karla Janka. Postoj členů strany totiž nebyl k přijetí Paroubka jednoznačný a právě vyloučený Janko s příchodem bývalého premiéra zásadně nesouhlasil.

Votava uvedl, že oficiálním důvodem k vyškrtnutí předsedy bylo to, že porušil stanovy strany. Přeregistroval prý značku strany na svou osobu.

"Jsem rád, že ČSNS 2005 odplevelila svou stranu od této podivné osoby," řekl Paroubek v reakci na vyloučení předsedy.

Zakládajícími členy nové Paroubkovy politické strany jsou poslanec Jiří Šlégr, Jaroslav Král a Michal Kasal. Paroubek by rád do své strany získal i nezařazeného poslance Jaroslava Škárku, který byl zvolen za Věci veřejné. Paroubkův tým nyní stranu vytváří.

"Příští týden bude podána žádost o registraci, dneska jsme projednali návrh stanov, myslím, že nic nestojí v cestě, aby tato strana byla v krátké době zaregistrována a zahájila činnost," řekl dnes expremiér.

"Samozřejmě s ohledem na výsledek jednání ústřední rady budeme jednat s předsednictvem této strany o integraci, fúzi obou těchto politických celků," doplnil.

Podle Paroubka jedna etapa jeho politického života skončila už odstoupením z čela ČSSD po loňských sněmovních volbách, v nichž ČSSD sice vyhrála, ale ztratila reálnou možnost sestavit vládu.

 

"My nezpochybňujeme určité zásluhy pana Karla Janka, které měl v minulosti, ale prostě nelze porušovat stanovy, nelze porušovat usnesení. Ten poslední krok, co provedl s tou registrací znaku strany na svoji osobu, to porušuje všechny morální zásady, to nemůže udělat předseda strany," řekl místopředseda strany Přemysl Votava.

Podle Paroubka jedna etapa jeho politického života skončila už odstoupením z čela ČSSD po loňských sněmovních volbách, v nichž ČSSD sice vyhrála, ale ztratila reálnou možnost sestavit vládu.