Ministerstvo spravedlnosti začalo minulý týden jednat s představiteli krajských soudů, aby soudci častěji posílali odsouzené do domácího vězení, protože české věznice jsou přeplněné.

Soudci se novým postupům nebrání, podle nich jsou však možnosti udělování alternativních trestů omezené. Není také jisté, zda by byl dostatek pracovníků probační a mediační služby, kteří by domácí vězně kontrolovali. Uvedlo to pondělní vydání Mladé fronty Dnes.

"Předsedům krajských soudů jsme už natvrdo oznámili, jak jsme na tom. Že další odsouzené už nemáme kam dávat," řekl listu náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Domácí vězení by se týkalo jen odsouzených, kteří se dopustili méně závažných trestných činů, mají kde bydlet a mohou pracovat. Úředníci odhadují, že by mohlo jít asi o 360 vězňů, někteří z nich by mohli být propuštěni z věznice a v domácím vězení strávit zbytek trestu. Podle Voláka však ministerstvo nemůže zasahovat do nezávislého rozhodování soudů.

Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek řekl, že soudy se novým postupům nebrání, ale musí rozhodovat podle zákonů, a ty možnosti pro udělení alternativního trestu nebo změnu trestu výrazně omezují. "Nemohou pouštět zločince z vězení jen proto, že je teď pro ně málo místa," podotkl Kohoutek.

Pokud by odsouzených v domácím vězení přibylo, muselo by ministerstvo řešit také problém s pracovníky probační a mediační služby, kteří domácí vězně kontrolují. Podle šéfa probační služby Pavla Šterna by však v tomto případě mohli pomoci členové vězeňské služby a justiční stráže.

Pomohly by dvě nové věznice

List uvedl, že kapacita českých věznic je 20 tisíc míst, ale v současné době si v nich trest odpykává o 3 000 lidí více. Dalších 5 500 odsouzených do výkonu trestu nenastoupilo, většina z nich se tomu vyhýbá.

"Potřebovali bychom postavit dvě nové věznice, což je v současné době úspor naprosto nereálný plán," uvedl Volák. Dodal, že většina současných zařízení už navíc nutně potřebuje rekonstrukci.