Policisté chtějí postavit před soud náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Navrhli ho obžalovat ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Případ se týká toho, že Březina působil ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD).

Náměstek o návrhu nevěděl. "Do doby, než se celý případ uzavře, jej nebudu komentovat," řekl Březina. Již dříve jakékoli pochybení odmítl.

"Je správné řešit tuto kauzu v plném rozsahu. Pokud se státní zástupce rozhodne Karla Březinu obžalovat, budeme se případem dále zabývat. Zatím jde o standardní postup, který považuji za správný," uvedl v prohlášení primátor Bohuslav Svoboda, který je na jednáních v Bruselu.

Opoziční zastupitelé z TOP 09 už Březinu vyzvali, aby ze situace vyvodil politickou odpovědnost a vzdal se výkonu funkce radního a také všech funkcí ve společnostech s majetkovou účastí hlavního města Prahy.

"Návrh na podání obžaloby obdrželo státní zastupitelství 5. října," uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Březinova kauza, o níž jako první v minulosti informovaly server IHNED.cz a Hospodářské noviny, souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele.

Podle náměstkova dřívějšího vyjádření byly firmy už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. "Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal.

Nesplnil oznamovací povinnost

Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.

Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Opozice vyzvala Březinu k demisi

Březinu kvůli kauze v minulosti vyzvali k rezignaci opoziční zastupitelé za TOP 09. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který je na jednáních v Bruselu, zatím nechtěl případ komentovat. Zda navrhne Březinovo odvolání proto není jisté. "Nic o tom nevím, jsem na jednání v Bruselu. Komentovat to zatím nemohu, protože nemám více informací," poznamenal Svoboda.

Pražská TOP 09 zároveň chce, agby Svoboda radu úplně rozprášil. "Už nyní v radě chybí dva členové z 11, další pan Březina, je stíhán a má jít před soud. Jak může tato rada kvalitně pracovat," říká předseda klubu Tomáš Hudeček.

Pozici radního měla získat TOP 09, ta to ale odmítla. Poté, co unikly nahrávky, v nichž sociální demokrat sliboval za získání hlasů peníze, odstoupil i Lukáš Plachý.

"Je věci pana Svobody, aby zvážil, zda taková rada má smysl," doplnil Hudeček.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulosti řekl, že sociální demokracie počká na to, jak bude vyřízena Březinova stížnost proti obvinění, a až pak se rozhodne o dalším postupu.