Policie navrhla postavit před soud Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Podala návrh na obžalobu z nepřímého úplatkářství, kterého se podle ní dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

"Spis nyní studuje státní zástupkyně, rozhodnout ve věci chce do konce měsíce," uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Muži hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení.

Knetigovo korupční jednání souvisí podle dřívějšího vyjádření Zenklové s ukládáním peněz v bankách. Server Lidovky.cz. následně uvedl, že bývalý Drobilův poradce sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Tajné nahrávky

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě Michálkova trestního oznámení. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu.

Policisté prověřovali také podplácení Michálka ze strany exministra a místopředsedy ODS Drobila. V půlce června však případ odložili. Následně se však dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali či nejednali na jeho pokyn.

Odložení kontroluje Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Pokud kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity, řekl v neděli v České televizi ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

Související