Nový ministr zemědělství Petr Bendl  získal mírnou převahu nad svým stranickým rivalem Petrem v Tluchořem. Jeho mateřská organizace v Kladně podpořila jeho setrvání ve funkci předsedy regionu. Bendl tak prozatím nad Tluchořem v počtu získaných nominací vede 3: 2.

Do Kladna Bendla přijel podpořit i předseda strany Petr Nečas, který jej minulý týden nečekaně povolal do vlády. Svěřil mu ministerstvo zemědělství namísto Ivana Fuksi, který je s Tluchořem názorově spřízněn.

"Je to standardní práce předsedy strany," řekl Nečas při odchodu z jednání. Víc se k tomu nevyjádřil.

Bendlovi, dosavadnímu šéfovi vlivné středočeské ODS, končí mandát tuto sobotu, na kdy je svolán regionální volební sněm. Část regionální organizace podporuje protinečasovský postoj někdejšího šéfa poslanců ODS Tluchoře, který má reálnou šanci funkci získat.

Premiér Petr Nečas kvůli tomu podle HN objíždí oblastní sněmy, aby jeho pozici před víkendovým volebním sněmem oslabil. "My jsme podpořili Petra Bendla. A ano, dá se říct, že jeho podporoval i pan premiér, který přijel," řekl HN člen oblastní rady nymburské ODS Zdeněk Vocásek.

V Kladně získal Bendl 69 hlasů z 77 možných. "Já jsem se své nominace vzdal a žádná jiná nebyla, takže to rozhodování bylo poměrně jednoduché," řekl předseda oblastní rady a kladenský primátor Dan Jiránek.

Bendl už nechce být hejtmanem

Bendl při svém proslovu na kladenském sněmu kritizoval svého nástupce v roli hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (ČSSD) a oznámil, že se v příštím roce o hejtmanský post nebude znovu ucházet.

"Všichni (Nečas, Bendl, Fuksa) v podstatě říkali, že bude velmi důležité, aby středočeský region vystupoval jako jeden celek. Je to naše stará bolest. Když jsme někdy měli dva lidi na předsedu, tak se střední Čechy rozdělily a nebyli jsme úspěšní," doplnil Jiránek.

Nevolební kongres ODS, který by se měl zabývat stranickým programem, strategií pro krajské volby a změnou stanov, se má sejít 22. října v pražských Letňanech. Předsedovi strany Nečasovi se podařilo prosadit, aby se kongres konal už v říjnovém termínu a byl pouze jednodenní.

Související