Za zrušení smlouvy o prodeji sídla Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v centru Prahy musí strana zaplatit 40 milionů korun italské firmě Poste Re, která od ní chtěla budovu koupit.

Rozhodl o tom ve středu pravomocně odvolací pražský městský soud. Potvrdil tak rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 z října loňského roku. Komunisté firmě sídlo sami nabídli, ale pak si obchod rozmysleli jako nevýhodný.

Původně chtěli komunisté budovu nedaleko Václavského náměstí prodat a vybudovat si nové sídlo v pražských Vysočanech. Uzavřeli proto s Poste Re smlouvu o smlouvě budoucí, ze které vyplývala povinnost uzavřít smlouvu o prodeji, a také smluvní pokuta. Cena, za kterou strana nabídla sídlo italské firmě, činila 410 milionů korun. Firma dokonce zaplatila v roce 2005 KSČM první zálohu 40 milionů korun.

Komunisté si ale transakci rozmysleli a zálohu vrátili. Dospěli totiž k názoru, že cena je pro stranu nevýhodná, za podobnou nemovitost v lukrativní části hlavního města by podle odborníků mohli získat daleko víc peněz.

Kvůli kritice za nevýhodně uzavřené smlouvy tehdy ústřední výbor KSČM odvolal z funkce místopředsedu Václava Exnera, který byl pověřen přípravou a podpisem smluv spolu se zesnulým místopředsedou Františkem Tomanem. Spekulovalo se také o tom, že kauza přispěla k odchodu Miroslava Grebeníčka z čela strany.

Své sídlo v ulici Politických vězňů komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989. Podle neoficiálních informací za budovu zaplatili 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej napadlo u soudu, KSČM ale vleklý spor vyhrála.

Související