Advokátní kanceláře nabízejí českému státu „pomoc“ se solárními arbitrážemi. Týdeníku Ekonom to potvrdil mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob. „Tyto nabídky analyzujeme a zvažujeme další postup,“ říká.

Jednou z nich je americká kancelář Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom. „Podrobně jsme prověřili argumenty majitelů solárních elektráren a stanovisko České republiky. Jsem přesvědčen, že případné arbitráže můžeme Česku vyhrát,“ říká ředitel vídeňské pobočky kanceláře Rainer K. Wachter.

Dokládá to na případu sporu Slovenska s nizozemským investorem HICEE BV o jednu miliardu eur, kde kancelář vyhrála. „Úspěšně jsme vedli spory ve více než 30 státech, přičemž jsme nikdy žádný neprohráli,“ chlubí se Wachter. Podle něj má Česká republika slušné šance, což je ostatně důvod, proč se chce ve sporu angažovat.

Jaké další advokátní kanceláře nabízejí Ministerstvu financí své služby není jasné. „Máme asi patnáct vážných zájemců,“ říká Radek Šnábl, hlavní arbitrážní poradce ministra financí. Odtajnění jejich jmen prý není zájmu kanceláří, protože některé dosud stály proti státu v jiných sporech. Šnábl také nechce hodnotit vyjádření kanceláře Skadden Arps, ale říká, že pozice státu je v solárních arbitrážích silná, protože nároky jednotlivých subjektů se vzájemně vylučují.

Hrozí až dvacet sporů

Kancelář Skadden Arps měla v Česku zastoupení, ale v roce 2008 jej zrušila a přesunula se dále na východ. Ani nyní neplánuje se vrátit, ale chce při přípravě spolupracovat s českými právníky.
Česku v současné době hrozí přibližně dvacet sporů v solárních kauzách. „Momentálně se vyjednává možné smírné řešení a nelze odhadnout, kolik z nich přejde do fáze vlastního řízení před arbitrážním tribunálem,“ říká Jakob.

Arbitrážní spory budou vedeny podle dohod České republiky s Nizozemskem, Kyprem, Švýcarskem nebo Belgií. Pro každou zemi je třeba mít zkušené právníky specializované na právo příslušné země.

Za ministerstvo financí se solárními investory vyjednává Radek Šnábl, hlavní arbitrážní poradce ministra financí. Ten pro tento účel sestavil tým převážně zahraničních odborníků, kteří již mají s arbitrážemi zkušenosti. S posvěcením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vybral právníky bez výběrového řízení.

„Tento postup naposledy potvrdila také parlamentní komise. Navíc nám to otevřelo cestu vybírat právní kanceláře, které přímo nepůsobí v Česku, ale my jejich služby potřebujeme, protože nabízejí specifické znalosti,“ dodává Šnábl. Výběrové řízení je podle něj při arbitrážích nevýhodné, protože žalující má při jednání se státem pořád šanci měnit svůj nárok. „Pouze v jednom případu z deseti proto nemusíme měnit právní tým,“ říká Šnábl.

Poslední vítězství

Podle mluvčího ministerstva je tento postup efektivní. „Vyhráli jsme poslední arbitrážní kauzu s německým investorem Vöcklinghausem a dokonce nám přiznali náhradu nákladů za právní zastoupení ve výši 90 milionů korun,“ říká Jakob. Spor se týkal konkurzu karlovarského golfového hřiště Cihelny. Za zmařenou investici kvůli němu požadoval Vöcklinghaus více než jednu miliardu korun.

Česká republika dosud přišla v arbitrážních sporech o 19 miliard korun, v současnosti je proti ní vedeno celkem osmnáct sporů. Do budoucna se tento počet může rozšířit o desítky dalších.

Související