Tripartita uzavřela jednání o předůchodech. Vláda akceptovala návrh zaměstnavatelů a odborů, aby se týkaly pouze lidí v namáhavých profesích.

Daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele má činit 36 tisíc ročně. "Mohou je uplatnit jako nákladovou položku," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Vláda si však podle něj nechá propočítat obě varianty, které projednávala.

Možnost spoření na předdůchody má být podle Drábka zavedena od roku 2013. Je podle něj potřeba dořešit také to, aby lidé v předdůchodech nebyly kráceni na svých nárokových důchodech.

Předdůchody by tak měly být výhodnější než klasické předčasné důchody.

 

 


Na jednání tripartity byly ve čtvrtek předloženy dva návrhy. S prvním z nich přišlo ministerstvo financí, které navrhovalo, aby se daňové úlevy u všech lidí zvýšily z 24 tisíc ročně na 30 tisíc korun.

 

 

Okruh lidí, kterých se budou předdůchody týkat, by si pak firmy v dohodě se zástupci zaměstnanců stanovily v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem.

S tím nesouhlasili zaměstnavatelé a odbory, kteří navrhují, aby se okruh dotyčných stanovil přímo v zákoně. Měl by zahrnovat zaměstnance zařazené legislativou do rizikové skupiny tři a čtyři.

K těm patří například horníci či lidé pracující v nebezpečném, prašném nebo příliš horkém prostředí. U nich by se podle odborů a zaměstnavatelů měly daňové úlevy zvýšit na 36 tisíc korun.

Související