Senát schválil změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým.

Vláda chce novelou zjednodušit vyplácení dávek, které se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) jsou nyní dávky roztříštěné.

Proto se několik dosavadních dávek sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu má být vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově.

Změnit se měl i systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků.

O předloze se v Senátu nediskutovalo. Pro její přijetí hlasovalo i devět opozičních sociálních demokratů, lidovci, Severočeši.cz a komunistka Marta Bayerová.

Na mobilitu 400 Kč měsíčně

Příspěvek na mobilitu by se měl vyplácet měsíčně všem lidem starším než jeden rok, kteří nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Má činit 400 korun.

Druhou dávkou by byl příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Dotace by činila až 200.000 korun na deset let.

Na jinou pomůcku za méně než 35.000 korun by měl podle návrhu zákona stát poskytnout peníze jen tehdy, pokud je příjem domácnosti postiženého menší než šestinásobek životního minima (záleží na počtu lidí v domácnosti - v případě jednotlivce je šestinásobek 18.756 Kč, v případě dvou dospělých 32880 Kč měsíčně). Spoluúčast by byla deset procent z ceny předmětu, minimálně ale tisíc korun.

Půjčky na plošiny

Také u pomůcky dražší než 35.000 korun by člověk měl desetinu zaplatit, stát by dal nejvýš 350.000 korun. Součet všech příspěvků na pomůcky by nesměl v pěti letech překročit 800.000 korun.

Příspěvek by stát nedával na stropní zvedací systémy, schodišťové plošiny a schodolezy. Půjčoval by je.
Žadatelé o příspěvky by se museli nechat vyšetřit posudkovým lékařem správy sociálního zabezpečení. Novela zavádí odlišná kritéria.

Související