Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s konečnou platností odvolal z funkce pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu.

Vyhověl doporučení rozkladové komise a potvrdil své původní červencové rozhodnutí, sdělila mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Rampula podle ní přijde o svůj post ve chvíli, kdy mu úřad toto rozhodnutí doručí.

Pospíšil v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad. Tím se poté zabývala komise, která se naposledy sešla ve středu 5. října.

"Ministr vyhověl doporučení rozkladové komise a zamítl opravný prostředek, který JUDr. Rampula podal proti původnímu rozhodnutí ministerstva o jeho odvolání," uvedla Palečková.

Odůvodnění podle ní zveřejní úřad až poté, co státní zástupce rozhodnutí obdrží.

Rampula podle ministra vážně chyboval

Rampula podle vyjádření ministra při jeho nepravomocném odvolání pochybil, když vydal své podřízené "řádně neodůvodněný" pokyn, aby se neodvolala v kauze tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Dalším důvodem jeho odvolání je to, že ve více případech údajně nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Po svém zářijovém jednání doporučila komise Pospíšilovi, aby důvody pro Rampulovo sesazení z funkce upřesnil.

Nástupce? Zatím nejasný

Média již spekulovala o možném Rampulově nástupci, objevila se jména šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce a prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové.

Ministr však dříve uvedl, že pro případ, že by kauza dospěla až k soudnímu sporu, zvažuje, že by Rampulův nástupce byl řízením vrchního státního zastupitelství pověřen jen dočasně.

Rampula od počátku tvrdí, že správní žalobu podá.

Související