Policie v úterý zahájila trestní řízení v další kauze prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Tentokrát prověřuje, zda se při sjednání nájmu na nebytové prostory v budově Tokovo v Praze 7 nedopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku. ČTK to v pátek řekl náměstek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Pavel Polák. Policie se podle dřívějších informací případem zabývá na základě trestního oznámení, které podal viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Policisté se o Dohnala nezajímají poprvé. Šéf NKÚ například v srpnu dostal nepravomocně podmíněný trest za odmítnutí vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Obžalobě čelí i v další kauze, v níž jde o využívání údajně nepřiměřeně luxusních bytů. Obvodní soud pro Prahu 7 ho v tomto případu v březnu nepravomocně osvobodil, pražský městský soud však následně rozsudek zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.

 

NKÚ sídlí v pronajatých prostorách v budově Tokovo od roku 2007 a podle serveru Česká pozice mu měla nájemní smlouva skončit v březnu 2012. Dohnal ale na konci ledna rozhodl, že úřad využije svého práva na prodloužení nájemní smlouvy o 1,5 roku. V budově tak může zůstat až do konce září 2013, uvedl dříve server s tím, že roční nájemné za pronajaté prostory bude činit 44,15 milionu korun. Úřad má k dispozici 9842 čtverečních metrů kancelářských a ostatních ploch, 393 metrů čtverečních skladů a 75 parkovacích státní.

O otázku nového sídla se delší dobu zajímali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru. Kritizovali Dohnala za to, že prý situaci ohledně nového sídla úřadu neřešil a že je neinformoval. Dohnal to ale odmítal. Na lednovém jednání výboru argumentoval například tím, že nájem kancelářských prostor je jediným řešením, které si nevyžádá peníze navíc ze státního rozpočtu. U ostatních řešení, jako je stavba nebo koupě nového sídla, už by tak tomu podle něj muselo být.

Související