Protirežimní nepokoje v Sýrii, které trvají sedm měsíců, si vyžádaly již přes 3000 lidských životů. Nejméně 187 obětí jsou děti. Novou bilanci v pátek zveřejnil úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Nejméně 100 lidí zahynulo za posledních deset dní násilností, při pátečních demonstracích vojáci podle aktivistů zastřelili deset osob.

"Je povinností všech členů mezinárodního společenství, aby společným a rázným postupem podnikli ochranná opatření dříve, než pokračující tvrdé represe a zabíjení uvrhnou tuto zemi do skutečné občanské války," uvedla v prohlášení vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Pillayová podle AP neupřesnila povahu požadovaných opatření. Její mluvčí Rupert Colville na dotaz novinářů řekl, že je na Radě bezpečnosti OSN, aby rozhodla o vhodném postupu. "Nic, co bylo dosud učiněno, nepřineslo výsledky a lidé nadále každý den umírají," dodal.

Syrská vláda protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada krvavě potlačuje již sedm měsíců.

Dnes sedm lidí zahynulo v jihosyrské provincii Dará a v blízkosti Damašku, další v metropoli a jedna osoba přišla o život v provincii Halab na severu země.

Podle aktivistů přišlo v mnoha městech na dnešní demonstrace velké množství lidí a neodradila je ani přítomnost armády. Organizátoři dnešní manifestace svolali na památku dezertérů, kteří padli v minulých dnech v bojích s vojáky.

Aktivisté tvrdí, že z armády prchá stále víc vojáků a že se vládní jednotky na mnoha místech ocitají tváří v tvář svým bývalým kolegům. Roste prý také počet armádních ztrát. Ve čtvrtek zahynulo 36 osob, z nichž 25 byli vojáci. Několik desítek členů armády bylo zraněno.

Autoritářský režim za původce násilností označuje teroristy, zločinecké gangy a sabotéry, kteří usilují o destabilizaci země. V zásazích pokračuje navzdory sílícímu tlaku především Západu.