Třiatřicetiletý Švýcar Sascha Spataro, který se letos v květnu řítil v protisměru po rychlostní silnici R10 mezi Turnovem a Prahou a způsobil několik nehod, do vězení nepůjde.

Mladoboleslavský soud mu vyměřil tříletý trest vězení podmíněně odložený na 5 let, zákaz řízení auta na šest let a zaplacení škody.

Obžalovaný podle policie ohrozil svou jízdou mnoho lidí. Ve vysoké rychlosti ujel desítky kilometrů, policie ho zadržela až v Praze-Kbelích. Cestou muž způsobil šest dopravních nehod, při nichž havarovalo devět vozidel. Havárie se obešly bez vážných zranění.

Soud Švýcara po vynesení rozsudku propustil z vazby. Rozsudek není pravomocný. Cizinci za obecné ohrožení hrozilo tři až pět let vězení.

Státní zástupce chtěl pro švýcarského řidiče nepodmíněný trest na 5,5 roku, byl vyhoštěn na deset let z ČR a bylo mu zakázáno řízení motorových vozidel. Jeho obhájkyně Markéta Pekařová naopak chtěla, aby soud trestný čin překvalifikoval na obecné ohrožení z nedbalosti a dostal trest výchovný, podmíněně odložený na dlouhou dobu.

Znalec potvrdil krátkodobou poruchu

Ve prospěch cizince vyzněla i výpověď znalce z oboru psychiatrie Ivo Klára. "Užití léků a pervitinu způsobilo přechodnou duševní poruchu, kterou trpěl. Tyto látky měly vliv na duševní stav a podstatně jej ovlivnily, až se dostal do toxického deliria s paranoidními projevy," uvedl.

Spataro již dříve soudu řekl, že jednal pod vlivem antidepresiv a pervitinu, který užil nosem. Navíc užívá ještě lék Ritalin, kterým psychiatři léčí u dětí ADHD neboli hyperkinetické poruchy. "Za normálních okolností bych to nikdy neudělal. Něco se mi stalo v hlavě a pak jsem viděl už jen pořád stejná auta," popsal.

Související