Na možnou korupci v souvislosti s prezidentskými milostmi poukázal v nejnovějším čísle týdeník Respekt. Podle jeho redaktorů existují dva svědci, kterým se o tom, že prezidentská milost pro ni byla koupena, svěřila někdejší policistka Radka Kadlecová.

"Mohu potvrdit, že se tímto případem protikorupční policie začala zabývat," řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Kadlecová, někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009.

Respekt zveřejnil část lékařské dokumentace ze stejného roku, kdy se Kadlecová psychicky zhroutila poté, co měla nastoupit na dva roky do vězení. Autor textu, primář psychiatrického oddělení v Ostrově Martin Konečný ve zprávě napsal, že Kadlecová "uvádí, že pro ni je 'zakoupena milost' u prezidenta republiky. Na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali také poradci prezidenta".

"Musím kategoricky vyloučit, že by k podobnému jednání vůbec mohlo dojít. Stanovený systém pro posuzování žádostí o udělení milosti prezidentem republiky jakoukoli možnost zneužití vylučuje," reagoval v Respektu mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Lékař tehdy věc podle týdeníku konzultoval s právníkem nemocnice, který mu sdělil, že informace podléhá lékařskému tajemství. Konečný vše ohlásil na policii až nyní, když zjistil, že na korupci se začala vztahovat ohlašovací povinnost.

O korupci při udělení milosti přitom Kadlecová hovořila i s Miroslavem Dorňákem, starostou obce Chyše na Karlovarsku, kde žije. Žádala jej o podpůrný dopis prezidentské kanceláři, uvedl týdeník. Dorňák po poradě v zastupitelstvu vyhověl, později mu prý Kadlecová řekla, že šlo jen o formalitu. "Milost byla zaplacena, potřebovali mít pouze naoko něco v ruce. Cítil jsem se podvedený," řekl Respektu starosta.

Podle týdeníku je přitom možné, že za zařízením milosti pro expolicistku Kadlecovou mohl stát její strýc, vlivný podnikatel v regionu Alfréd Fajkoš.

Související