Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) popřel spekulace některých médií, podle nichž za přípravou rozsáhlé vzpoury ve věznicích stáli členové Berdychova gangu. Uvedla to ministrova mluvčí Tereza Palečková.

O přípravě nepokojů v pondělí informovala televize Prima. Vzpourám ve věznicích s předstihem zabránila vězeňská služba ve spolupráci s policií.

Oficiální místa zatím nechtějí sdělit, kolik lidí nepokoje připravovalo a kolika věznic se měly týkat. Podle informací ČTK šlo vedle pražské pankrácké věznice o další čtyři zařízení.

"Mediální spekulace, že by se na přípravě nepokojů ve věznicích podílel takzvaný Berdychův gang, se nezakládá na pravdě. Stejně tak mohu vyvrátit spekulace, že se na rozkrytí celé věci podílela Bezpečnostní informační služba," uvedl v úterý Pospíšil.

V pondělním pořadu Události, komentáře České televize (ČT) řekl, že ho o odhalení přípravy "nepokojů v několika věznicích" informoval asi před týdnem policejní orgán vězeňské služby.

"Tato ohniska mezi sebou komunikovala a v zásadě se vzájemně informovala," uvedl.

Podle Palečkové ministr dodal, že vedle Pankráce se měly nepokoje rozšířit do dalších několika věznic. O kolik a jaká zařízení jde, ministerstvo nechce upřesnit z bezpečnostních důvodů.

Vzpoura během čtyř minut

Část vzpoury se podle televize Prima měla odehrát začátkem října v pankrácké věznici, skupina vězňů ji prý měla podle plánu ovládnout za čtyři minuty. Při razii se u vězňů našly bodné a sečné zbraně. Pospíšil již v pondělí uvedl, že střelné zbraně nalezeny nebyly.

"Byly zajištěny například předměty, které si někteří vězni vyrobili nebo připravovali na pracovištích, a tyto předměty by podle mého názoru, ale hlavně názoru expertů, jednoznačně měly sloužit k násilí nebo k, řekněme, donucování příslušníků vězeňské služby k něčemu, co by příslušníci nikdy nedělali. Nechci říci přímo, že šlo o zbraně, nicméně šlo o nástroje, které by takto mohly být užity," uvedl v pořadu ČT.

Palečková v úterý doplnila, že bodné a sečné zbraně, které byly při zátahu nalezeny, si vězni vyrobili na svých pracovištích. Nešlo tedy o zbraně, které by se do věznic dostaly zvenčí, uvedla mluvčí.

Související