Prezident Václav Klaus důrazně odmítl informace o údajné korupci v udělování prezidentské milosti. Při návštěvě Litoměřic popřel, že by se něco takového mohlo stát. Na možnou korupci v souvislosti s prezidentskými milostmi poukázal v nejnovějším čísle týdeník Respekt.

Klaus zároveň řekl, že je tím neuvěřitelně rozhořčen a znechucen.

"Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by něco takového se mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl Klaus v Litoměřicích, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje.

Podle Respektu existují dva svědci, kterým se někdejší policistka z Karlovarska Radka Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená. Policie se začala případem zabývat, teprve se ale rozhodne, zda v této věci zahájí úkony trestního řízení, či nikoliv.

"Já jsem neuvěřitelně rozhořčen na skutečně zločinný časopis Respekt, on je zločinný dávno a známým způsobem, mě to nepřekvapuje," uvedl Klaus.

Je to zničující, řekl prezident

O čem psal Respekt?

Celou kauzu odstartoval článek v pondělním vydání časopisu Respekt, který zveřejnil část lékařské dokumentace, když se Kadlecová psychicky zhroutila poté, co měla nastoupit na dva roky do vězení. Autor textu, primář psychiatrického oddělení v Ostrově Martin Konečný ve zprávě napsal, že Kadlecová "uvádí, že pro ni je 'zakoupena milost' u prezidenta republiky. Na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali taky poradci prezidenta". O korupci při udělení milosti přitom Kadlecová hovořila i s Miroslavem Dorňákem, starostou obce Chyše na Karlovarsku, kde žije. Žádala jej o podpůrný dopis prezidentské kanceláři, uvedl týdeník. Dorňák po poradě v zastupitelstvu vyhověl, později mu prý Kadlecová řekla, že šlo jen o formalitu. "Milost byla zaplacená, potřebovali mít pouze naoko něco v ruce. Cítil jsem se podvedený," řekl Respektu starosta.

Podle něj nemá smysl se s časopisem soudit, protože by mu to jen dělalo řadu měsíců reklamu v médiích. "Znehodnotit, zneuctít institut prezidentských milostí způsobem, jak oni si to dovolují, je pro mě zničující," uvedl Klaus.

Klaus řekl, že udělování milostí je těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich (Respektu) pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," dodal Klaus.

Milost úplatné policistce

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si nedovede představit, že by jeho časopis mohl při zveřejnění informací postupovat jinak, než postupoval. Pozastavil se nad tím, že všechny reakce, které přicházejí z Hradu, se týkají toho, kdo tu informaci přinesl, nikoliv věci samotné. To je podle něj nepřijatelná situace.

"Soud odsoudil paní Kadlecovou do vězení a ona dostala milost za podmínek, které sám Hrad přiznává, že nechce vysvětlovat," řekl Tabery. Každý úřad, a to i prezidentská kancelář, podle něj musí být schopen obhájit své správní rozhodnutí.

Kadlecová, někdejší zaměstnankyně cizinecké policie v Karlových Varech, byla odsouzena za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR. Milost jí prezidentská kancelář udělila v roce 2009.

Klaus: Ať mě TOP 09 nezlobí

Vládní TOP 09 chce kvůli podezření z uplácení změnit způsob udílení prezidentských milostí tak, aby je musel potvrdit ještě jiný orgán, například vláda či její pověřený člen, uvedli poslanci TOP 09 v úterní tiskové zprávě.

"TOP 09 ať mě nezlobí, opravdu, napíšu jim pozdravnou zdravici na jejich kongres na sobotu 22. října, ať mě nezlobí tímhletím způsobem, fakt ne," řekl Klaus.

Prezident zdůraznil, že to, jakým způsobem se udílejí milosti, je součástí ústavního pořádku. "O tom rozhodne Ústava České republiky, ale ať v této souvislosti, na to naskakování Respektu, ve kterém má dlouhé prsty pan (ministr zahraničí) Karel Schwarzenberg, ať to nedělá, opravdu ne," řekl Klaus.

Sněmovna by podle poslanců TOP 09 měla o změně diskutovat v rámci projednávání novely o přímé volbě prezidenta. Ta je nyní ve sněmovně před druhým čtením. Po takzvané kontrasignaci milostí volá i opoziční ČSSD, odmítá ji ale ODS.

Rozezlená ČSSD

ČSSD ústy svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka prezidentu Klausovi nesmlouvavou formou vzkázala, že by měl dát k dispozici policii i veřejnosti veškeré informace o milosti Kadlecové.

"Mně nezajímá ujišťování z Hradu, že se nemohlo nic stát," prohlásil Zaorálek. Podle něj hlava státu a jeho kancelář asi "netuší, čemu čelí". "Tady došlo k zásadnímu zpochybnění procesu udělování milostí," uvedl.

Zaorálek dodal, že i ČSSD se přimlouvá za návrh, aby v budoucnosti musel milosti musel potvrdil ještě jiný orgán, třeba vláda či ministr.

"Prezidentské milosti jsou fosilií, měli bychom uvažovat o změně, nebo o zrušení. Nabourává to činnost justice, pokud by pracovala dobře, nebyl by zapotřebí. Navíc je zneužitelný," dodala bývalá nejvyšší státní zástupkyně a místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová.

Související