Zástupci koalice se na úterní schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) dohodli na novém způsobu zdanění hazardu od příštího roku.

Další sporné body daňové reformy, mezi které patřilo například rušení stravenek, zatím neuzavřeli. Na část z peněz z hazardu by přitom měly přímo nárok obecní rozpočty. Uvedli to předsedové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura a VV Vít Bárta.

Příslušný pozměňovací návrh k vládou schválené daňové reformě připraví ministerstvo financí. Počítat bude pro loterijní společnosti s devatenáctiprocentní daní z příjmu právnických osob, dvacetiprocentní daní z obratu a ročním dvacetitisícovým paušálním poplatkem za každý výherní automat, uvedli poslanci.

Podle Bárty je dohoda i na snaze omezit obcházení loterijního zákona sázením v Čechách na internetu v zahraničí.

"Dnes jsem cítil od koaličních partnerů shodu v tom, že poslanecký klub VV bude moci hlasovat pro daňovou reformu s ohledem na to, že hazard bude zdaněn podle našich požadavků," poznamenal Bárta.

Další komplikace

V minulých dnech například poslanec za VV Josef Novotný varoval, že by kvůli nejasnostem okolo zdanění hazardu mohli poslanci nejmenší vládní strany zkomplikovat přijímání rozpočtu na příští rok a hrozil i možným pádem vlády.

Stanjura v úterý vysvětlil, že paušální poplatky za automaty by celé měly skončit v obecních rozpočtech, tam kde zastupitelstva vyhláškou hazard povolí.

U výherních hracích přístrojů a videoterminálů by mělo do městských či obecních rozpočtů dorazit 70 procent daně z obratu. V ostatních případech by byl poměr opačný - cestou rozpočtového určení daní by obce získaly třicet procent z daní zaplacených za kursové sázky, za kasina a další typy hazardu.

Spolu proti hazardu

Poslanci ODS jsou ve sněmovně odhodláni podpořit vládní podobu daňové reformy i nyní domluvený pozměňovací návrh týkající se hazardu, zdůraznil Stanjura.

Podobně se vyjádřila i zástupkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Uvedla, že její strana vnímá podobu daňové reformy tak, jak vyšla z vlády, jako koaličně dohodnutou i přesto, že jejího schvalování ve vládě se ministři TOP 09 neúčastnili. Nechodili tehdy na jednání kabinetu na protest proti tomu, že na ministerstvu školství pracoval ve vysoké funkci kontroverzní úředník Ladislav Bátora.

"Tuto dohodu (o hazardu) podporovat budeme. My nechceme, aby sportovní, charitativní nebo sociální organizace byly závislé na loterijních společnostech. Budou navýšeny příjmy obcí a státu a věřím, že z těchto zdrojů budou uspokojeny jejich potřeby," dodala poslankyně.

Bárta dnes zdůraznil, že právě kvůli tehdejší nepřítomnosti ministrů za TOP 09 na vládě podle názoru jeho strany není návrh daňové reformy koaličně dohodnutý. Přesto však zdůrazňoval snahu všech stran o dohodu.

Mezi stranami vládní koalice ani po dnešku, kdy se prý jednání zadrhlo na "procesních problémech", stále není shoda například pokud jde o zrušení daňového osvobození stravenek. Věci veřejné trvají na jejich zachování.

Rozpočtový výbor by měl o návrhu jednat v první den sněmovní schůze, tedy zřejmě v úterý 25. října.

Související