Americký právník Edward Fagan, který přišel v roce 2009 o advokátskou licenci, chce po městu Karlovy Vary deset miliard korun za dluhopisy, které byly vydány na základě povolení ministerstva financí v roce 1924 v New Yorku.

Šlo o půjčku 1,5 milionu dolarů určených na pokrytí schodku městského rozpočtu a na financování investic. Dluhopisy byly vydány v nominální hodnotě 500 a 1000 amerických dolarů a měly být splatné 1. ledna 1954.

Karlovy Vary za půjčku ručily veškerým nemovitým majetkem.

S karlovarskými dluhopisy se po vytištění obchodovalo na newyorské burze. Při vydání půjčky byl kurz dolaru asi 40 korun, městu ovšem vzhledem k úpisu dluhopisů za kurz 82,25 procenta vynesla pouze 1,236 milionu dolarů, tedy necelých 50 milionů korun.

Kdo je Edward Fagan

Americký právník si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní související s odškodněním židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku.

Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce ale vycouval.
Fagan chtěl zastupovat u soudu i pozůstalé obětí požáru lanovky v rakouském Kaprunu v roce 2000, Rakousko mu ale advokátní praxi u svých soudů zakázalo, a proto Fagan v této věci podal žaloby v USA.

Nabídl i zajistit odškodnění obětem tsunami v jižní Asii.

V roce 2006 oznámil, že hodlá žalovat Polsko za to, že prý nesplatilo dluhopisy vydané před druhou světovou válkou. Žalobu za držitele těchto cenných papírů chtěl právník proti polské vládě podat u newyorského soudu.

V roce 2009 se však dočkal potupy. Nejvyšší soud v New Jersey Fagana potrestal za okrádání klientů a zbavil jej advokátské licence. Fagan odčerpal z kont svých klientů téměř 400 tisíc dolarů, aniž se na cokoliv ptal. Stejný trest Faganovi udělil už v předchozím roce soud v New Yorku.

"V roce 1933 pak opustily USA zlatý standard a všechny dosavadní cenné papíry vydané na zlaté dolary, byly dále propláceny v papírových dolarech, tedy bez nároku na vyplacení stejné hodnoty ve zlatě," poznamenal Rudolf Píša z Muzea cenných papírů.

Během války město nesplácelo

Během krize ve 30. letech poklesly příjmy města, a tím vznikl problém se splácením půjčky. Město se snažilo domluvit s věřiteli na snížení úrokového zatížení a požadovalo po republice státní záruky na půjčku.

"V roce 1935 byla podána žaloba na Karlovy Vary na zaplacení dlužných kuponů. V této době klesl kurz dluhopisů až na třetinu nominální hodnoty. Tento spor byl rozhodnut ve prospěch žaloby. V roce 1938 ale byly Karlovy Vary připojeny k Německé říši a splácení se během války zastavilo," uvedl Píša.

V době poválečné obnovy Československa byla 31. prosince 1946 uzavřena dohoda s vlastníky dluhopisů. Stát převzal záruku za jejich splácení a byla snížena úroková sazba na čtyři procenta s prodloužením splatnosti do 1. ledna 1966. Problémy se splácením po roce 1948, respektive 1953, však pokračovaly.

"Mezi ministerstvem financí ČSSR a zahraničními majiteli dluhopisů bylo 25. května 1984 podepsáno memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, kdy stát uzavíral tuto záležitost," dodal Píša.

Právník: Splatnost trvá i po 87 letech

Právník Fagan, který má zastupovat vlastníky dluhopisů, nyní městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů dále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla zhruba 506 milionů dolarů.

"Tedy téměř tisíckrát více, než byla původní nominální hodnota," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Město v současnosti situaci řeší s ministerstvem financí a Českou národní bankou. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl někdo za tyto dluhopisy platit.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) je přesvědčen, že městu nehrozí riziko, že by mělo náhle splatit deset miliard korun. To v příjmech představuje zhruba deset ročních rozpočtů nebo hodnotu veškerého majetku spravovaného městem.

"Je jisté, že Karlovy Vary roku 2011 nejsou stejným subjektem jako Karlovy Vary roku 1924. Stejně jako všechny další městské a obecní samosprávy ztratily v dobách socialistické republiky právní subjektivitu a jejich práva a závazky převzal stát," uvedl Kulhánek.

Jak dluhopisy vypadaly

Karlovarské dluhopisy z roku 1924.

Zdroj: Muzeum cenných papírů.

Související