Ministerstvo obrany si pořídí pět motorů pro stíhačky L-39 za téměř 42 milionů korun. Bude tak moci obnovit výcvik pilotů na tomto typu letadla. Tréninkové lety mladých letců byly zastaveny poté, co jeden ze strojů minulý rok havaroval kvůli požáru v turbíně motoru. Ministerstvo o nákupu ve středu informuje vládu, sdělil ČTK mluvčí úřadu Jan Pejšek.

Ministerstvo peníze zaplatí ještě letos do 10. prosince. Firmou, která armádě letecké motory dodá, je společnost DEFCON s.r.o. z Prahy, uvedl Pejšek.

Letos v květnu nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek okamžité vyřazení pěti letounů L-39 z výzbroje, zbylé stroje měly být dále využívány jen pro výcvik pilotů. Před obnovením tréninkových letů měl ale autorizovaný výrobce vyměnit jejich motory, či provést jejich generální opravu.

Životnost vyřazených strojů měla brzy skončit, stanovené úpravy motorů by u nich byly pro resort neekonomické. Životnost zbývajících letadel skončí v roce 2020, jednoho v roce 2016. Armáda je bude používat nejméně právě do roku 2016.

Kvůli dlouhodobým sporům s ukrajinským výrobcem motorů se u strojů nepodařilo odstranit příčiny možného vzniku požáru, který byl podle vyšetřovací komise příčinou havárie tohoto letounu loni v prosinci 2010 poblíž obce Biskupice na Třebíčsku. Letadlu tehdy 15 minut po vzletu vysadil motor, piloti ho proto navedli nad neobydlenou oblast a katapultovali se.

Vojenský cvičný letoun Aero L-39 Albatros je proudový podzvukový stroj vyvinutý v 60. letech minulého století v tehdejším československém podniku Aeru Vodochody. Je to nejrozšířenější proudový cvičný letoun na světě. Kromě čistě cvičné varianty existují i verze, které umožňují montáž lehké výzbroje, a Albatros tak může plnit také roli lehkého bitevníku.

Související