Realitní magnát Radovan Vítek se přes léto stal spolumajitelem klíčového stavebního projektu kdysi vlivného podnikatele Sebastiana Pawlowského. Vítkova společnost CPI získala polovinu ve firmě COPA Centrum Národní.

Teď oběma mužům udělal radost ministr kultury Jiří Besser - jeho úřad prohlásil za památku jen část gotických sklepů, které se pod jejich plánovaným centrem nacházejí. A tak nic nebrání pokračování multifunkční stavby u Národní třídy.

Podle šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka bude zachována bude větší část sklepů poblíž obchodního domu.

Kolem gotických sklepů v centru Prahy se úřednické tanečky točí už dlouho. Ministerstvo kultury je prohlásilo celé památkou již na přelomu roku. Jenže pak zasáhl ministr Besser, rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému řízení.

Mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík informaci nepotvrdil, zatím nedostal podle svých slov k dispozici podklady.

Archeologové nesouhlasí

O rozhodnutí již ale byli informováni archeologové z Akademie věd. Nesouhlasí s ním a po prostudování zdůvodnění budou zvažovat podání rozkladu, řekl Jan Mařík z Archeologického ústavu Akademie věd.

Šéf archeologů NPÚ Jaroslav Podliska se zatím nechtěl k záležitosti vyjadřovat, protože neměl možnost si odůvodnění prostudovat. V minulosti se ale zástupcům NPÚ schválená varianta nezamlouvala.

Ministerstvo podle Maříka rozhodlo, že za památku bude prohlášena severní část sklepů. Zahrnuje šest místností, které tvoří tři sklepy.

"Ty jsou ve výborném stavu," řekl Kněžínek. Zachována by neměla být menší, jižní část, která je podle zástupců Copa centra i Kněžínka ve špatném stavu. Podle archeologů by měly být sklepy zachovány jako celek.

Zasvěcení takové rozhodnutí čekali

Lidé seznámení s okolnostmi případu podobné rozhodnutí očekávali. Někteří z nich poukazují na to, že jedním z investorů stavby je zmíněný podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Magistrátu například pronajímá Škodův palác.

Pawlowski se ale nakonec spojil ještě s jiným magnátem - finančním žralokem Radovanem Vítkem. Ten přitom není jediným miliardářem, který v nedávné době začal kolem někdejšího pražského nemovitostního magnáta Pawlowského kroužit.

Pawlowski se na podzim dohodl také s majitelem komunikační agentury Médea Jaromírem Soukupem na prodeji vydavatelství Mediacop, které vydává časopisy Týden a Instinkt.

Sklepy archeologové z Národního památkového ústavu odkryli před více než dvěma roky. O jejich existenci věděli, překvapila je ale jejich zachovalost.

Podle archeologů o sklepech věděl i investor, a mohl proto projekt přizpůsobit. "Žádná z námitek, které Copa centrum vzneslo ve spise, neříká, že by stavba nebyla při zachování sklepů realizovatelná. Myslím, že úbytek pěti parkovacích míst opravdu neznamená zcela zásadní věc," řekl minulý týden archeolog Jan Mařík.

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování nákladového nádraží Žižkov.

Besserova rozhodnutí, která vzbudila pozornost

27. srpna 2010 - Ministr Besser zamítl rozklad společnosti České dráhy a potvrdil květnové rozhodnutí ministerstva, kterým byla budova železniční stanice Ústí nad Orlicí prohlášena kulturní památkou. Ministerstvo vedlo v uplynulých letech správní řízení, ve kterém prokázalo, že nádražní budova má nesporné památkové hodnoty, a to i přes nesouhlas drah.

3. ledna 2011 - Besser odvolal dlouholetého ředitele památkové inspekce Jiřího Varhaníka. Nelíbila se mu dosavadní práce inspekce, která je kontrolním orgánem ministerstva kultury, a nedostatečná spolupráce s ostatními pracovišti ministerstva i s krajskými a městskými úřady památkové péče. Inspekce podle ministra v posledních letech jen sporadicky informovala o závěrech, které získala při provádění dozoru a komplikovala tak práci dalším úřadům.

3. března 2011 - Besser odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha (SOP) Dolanského, a vedením pověřil ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Stalo se tak v souvislosti s chystaným spojením operního domu s ND, se kterým Dolanský nesouhlasil. S koncem samostatnosti SOP nesouhlasí část odborné veřejnosti a proti plánu protestovali i zaměstnanci, Besser nicméně spojení oficiálně oznámil začátkem června. Obě instituce mají být sloučeny od začátku roku 2012.

16. května 2011 - Besser rozhodl, že v čele Národní galerie stane ekonom Vladimír Rösel. Ministrovi jej doporučila odborná komise, části odborníků ale vadí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti.

25. května 2011 - Ministr Besser vrátil památkářům k přezkoumání památkovou ochranu funkcionalistické budovy Nákladového nádraží Žižkov v Praze. Ministerstvo kultury část nádraží vyhlásilo kulturní památkou v prosinci 2010, majitel se ale odvolal a jeho odvoláním se zabývala rozkladová komise ministerstva, která doporučila vrátit věc památkářům. Ministr pak doporučení vyhověl.

26. května 2011 - Ministr umožnil demolici domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze, když se rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise. Demolici původně s podmínkami povolili pražští památkáři, ministerstvo kultury ale jejich krok začátkem letošního roku zrušilo. Rozhodnutí ministra vyvolalo silnou vlnu nevole některých odborníků i veřejnosti, Besser ale koncem září oznámil, že řízení neobnoví z procesních důvodů, protože to neumožňuje správní řád.

19. října 2011 - Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku pouze část gotických sklepů u pražské Národní třídy. Prohlášení v takovém rozsahu požadoval investor, který chce v místě postavit multifunkční stavbu Copa centrum. Ministerstvo prohlásilo na přelomu roku celé sklepy památkou, ministr Jiří Besser ale rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému řízení.