V Česku se rozjelo dosud největší tažení vůči počítačovému pirátství, které může zásadním způsobem ovlivnit podobu zdejšího internetu. Nejdříve filmaři, poté spisovatelé a teď už i hudební vydavatelství chystají žaloby kvůli tomu, že si jejich díla může prakticky kdokoli zdarma stahovat do počítače.

Míří přitom na hodně důležitý cíl - terčem žalob se staly stále populárnější servery, které slouží jako úložiště pirátských kopií filmů, písniček nebo elektronických knih. Nejznámějším z nich je Ulož.to, z něhož si Češi denně stáhnou nebo na něj uloží soubory o velikosti až 40 tisíc gigabytů, což pro ilustraci odpovídá například 35 tisícům celovečerních filmů.

"Lidé, kteří stojí za těmito servery, vydělávají na tom, že nabízejí ke stažení ilegální obsah, na který se vztahují autorská práva. To nám přirozeně vadí," říká Petra Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která zastupuje zahraniční vydavatelství, jako je například EMI nebo Universal Music.

Federace si již najala přední pražskou advokátní kancelář Kříž a Bělina a v nejbližších dnech plánuje žalovat hned čtyři česká úložiště. O koho půjde, říci nechce, dá se nicméně čekat, že kromě Ulož.to má federace spadeno také na HellShare.com, Stáhnu.to nebo Share-–rapid.cz.

Její zástupci chtějí dosáhnout toho, aby soudy serverům zakázaly nabízet své stránky jako arénu pro pirátské stahování. "Půjde o precedenční případy, které rozhodnou o tom, co tyto servery smějí, nebo nesmějí dělat," vysvětluje Žikovská.

V boji s internetovým pirátstvím jde o novou taktiku - umělci a jejich vydavatelé či distributoři se totiž dosud zaměřovali spíše na lidi, kteří ilegální kopie na internet vyvěšují, než na ty, kteří je umožňují dále šířit a stahovat.

"Postihnout každého, kdo pirátsky rozmnožuje hudbu, je nemožné. Proto cílíme na ty, kteří představují jakousi hlavu tohoto odvětví," dodává Žikovská.

Ve šlépějích Svěráka

Zástupci hudebních vydavatelství tím do značné míry navazují na tažení filmařů. Týdeník Ekonom přinesl nedávno informaci o žalobě režiséra Jana Svěráka na český server Share-rapid.cz. Vadilo mu, že nabízel ke stažení jeho snímek Kuky se vrací. Jeho případ přitom ukázal, že čeští soudci jsou ochotní fungování podobných serverů řešit - pražský soud totiž Share-rapidu.cz nařídil, aby do vyřešení sporu Svěrákův film odstranil.

O něco podobného jako Svěrák se nyní pokouší také svérázný internetový podnikatel Zdeněk Kubík, který je znám mimo jiné jako mecenáš zpěvačky Ivety Bartošové. Poté, co se jím produkovaný film Czech Made Man objevil na serveru Ulož.to, prohlásil, že jejím provozovatelům vyhlásí válku. "Chci, aby ten server skončil. Půjdu jen po něm, protože je nejlepší. Pokud uspěji, tak provozovatelé ostatních portálů dostanou strach," nešetří Kubík silnými prohlášeními.

Podnikatel si připsal už první bod - podle zjištění týdeníku Ekonom to byl právě on, kdo minulý týden nechal zveřejnit informaci, že v nabídce Ulož.to se volně objevují také videa s nelegální pornografií. Kvůli tomu se serverem začala zabývat i policie.

Dvojí výklad

Provozovatelé portálů typu Ulož.to se hájí argumentem, že nemají možnost předcházet tomu, že na jejich stránky někdo nahraje nelegální obsah. "Bojujeme s tím, filtrujeme to, ale z principu bychom potřebovali 20 lidí, abychom zvládli ten obsah třídit," říká spolumajitel Ulož.to Jan Karabina. Prozatím však server podle něho neplánuje na svých službách cokoli měnit.

Ostatně ani české zákony nedávají jednoznačnou odpověď na to, kam až sahá odpovědnost provozovatele za obsah jeho stránek - podle jednoho výkladu totiž musí odstranit soubory pouze tehdy, když zjistí, že jsou nelegální, podle druhého zase má povinnost zabránit jejich ukládaní i preventivně.

Právě po aktuálně chystaných žalobách může být jasno, k jaké interpretaci se kloní soudy. A pokud rozhodnou, že servery mají povinnost automaticky zamezit výskytu pirátského obsahu, budou muset svou nabídku výrazně omezit. V opačném případě by kromě pokut riskovaly i zákaz.

"Když soudy provozování serverů, jako je Ulož.to, zakážou, nepomůže jim, ani pokud by se přesunuly do ciziny. Tuzemští poskytovatelé internetu by totiž pak museli jejich domény blokovat, takže by se na ně uživatelé na českém území nedostali," říká odborník na autorské právo Rudolf Leška.

Vladimír Šnídl
Pavel Kočička

40 tisíc
Tolik gigabytů dat se každý den protočí na serveru Ulož.to.

Související