Vláda ve středu vzala na vědomí návrh na vznik specializovaného týmu žalobců pro korupci a vyšetřování velkých hospodářských kauz.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV) řekla, že na návrhu bude dál pracovat koaliční skupina pro justici. Poznamenala současně, že stále uvažuje i o možnosti zavést zvláštní soudy. S tím ale návrh nepočítá, kauzy by specializovaný tým státních zástupců podle něj předával krajským soudům.

Vytvoření patnáctičlenného speciálního útvaru státního zastupitelství pro závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci by podle ministerstva spravedlnosti pomohlo odstranit místní vazby mezi podsvětím a žalobci.

Státní zástupci by podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který návrh kabinetu předložil, zároveň měli možnost lépe spolupracovat s příslušnými policejními týmy.

Zvláštní útvar by měl spadat pod Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Podle analýzy ministerstva by se měl zabývat trestnými činy, "u kterých hrozí ze strany představitelů veřejné moci největší nebezpečí ovlivňování při jejich vyšetřování, nebo kterých se představitelé veřejné moci typicky dopouštějí".

Obžaloby z těchto zločinů by pak státní zástupci podávali vždy ke krajským soudům.

Podle Pospíšila je návrh na vytvoření zvláštní skupiny žalobců součástí koncepce, která si klade za cíl celkově změnit zákon o státních zastupitelstvích.

Speciální tým za 106 milionů

Vznik speciální skupiny žalobců propaguje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Minulý týden uvedl, že by tento útvar neměl na starosti pouze dozorování korupčních případů.

Vytvoření útvaru žalobců při Nejvyšším státním zastupitelství v Brně by podle ministerstva mělo stát zhruba 106 milionů korun. Sídlit by útvar měl pole Pospíšila v Praze nebo Středočeském kraji. Peníze má podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) najít Pospíšil ve vlastním rozpočtu.

Vznik speciálního státního zastupitelství pro závažnou hospodářskou kriminalitu dlouhodobě podporuje organizace Transparency International. Podle ní šesté odbory vrchních státních zastupitelství nestačí na to, aby byly partnery celorepublikových policejních útvarů při vyšetřování důležitých kauz.

Tejc: Ano, ale pryč z Prahy

Se vznikem speciálního týmu žalobců obecně souhlasí i stínový ministr ČSSD Jeroným Tejc. Snaha umístit pobočku do Prahy je podle něj ale nesystémová a v rozporu s cílem zajistit nezávislost týmu a zpřetrhat regionální vazby mezi žalobci a podnikatelskými kruhy.

"Pokud bude sídlem takového orgánu Praha, kde je nejvíce podezřelých korupčních skandálů a která je zároveň sídlem vlády, nic se nezmění a kritizované vazby a propojení budou existovat i nadále. Název vrchní pražské zametačství se může v budoucnu skloňovat i v souvislosti s tímto nově vznikajícím útvarem," uvedl.

Rizika podle Tejce skrývá i návrh, aby specializovaní žalobci dostali pravomoc určovat policejní orgán, který bude danou věc šetřit.

V případě velké koncentrace moci do vedení speciálního útvaru Nejvyššího státního zastupitelství by se pak mohlo nejen efektivněji vyšetřovat, ale také by se mohly korupční kauzy efektivněji zametat pod koberec, myslí si Tejc.

Související