Přesně 1 258 155 sekund dali v pátek dopoledne ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi zdravotničtí odboráři k tomu, aby jasně řekl, že jim v příštím roce přidá na platech.

Čas mu na Palackého náměstí odpočítává figurína Doktora Exoda s digitálním počítadlem, která symbolizuje hrozbu odchodu lékařů a sester z českých a moravských nemocnic.

Doba vyprší v noci ze 4. na 5. listopadu. Pokud by odboráři nedostali kladnou odpověď, chtějí "se svých práv rozhodně domoci".

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů.

entokrát se k protestu připojily i sestry. " O výpovědích je předčasné mluvit", řekl šéf lékařských odborů Martin Engel.

 

Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5 000 až 8 000 korun měsíčně. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň připomněl, že reálně stouply příjmy lékařů až o 20 procent. Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům.

Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít. Tento týden řekl, že "zohlední" navýšení platů a DPH v úhradové vyhlášce.

Peníze dostanou nemocnice a odboráři se obávají, že je ředitelé do platů zaměstnanců nedají. Engel připomněl, že memorandum podepsaly odbory s Českou republikou, ne s nemocnicemi, proto mají být peníze na platy ve vyhlášce přesně vymezeny, nemá to být na vůli ředitelů nemocnic.

Akce zdravotníků není tento týden jediná. V sobotu ohlásily protestní akci největší odborová centrála ČMKOS společně s občanskými iniciativami. Demonstraci proti vládě a vládním reformám svolaly na pražské náměstí Republiky.

Související