Organizátor protiromských protestů na severu Čech Lukáš Kohout má jít za porušení pravidel podmínky na deset měsíců do vězení. V úterý o tom rozhodl Okresní soud v České Lípě.

O trestu informovala Česká televize.

Kohout, známý také jako falešný asistent bývalého poslance Jana Kavana, si prý porušení podmínky vědom není. Úterní rozhodnutí soudu není pravomocné.

Kohout v posledních týdnech na Šluknovsku organizoval několik demonstrací namířených proti Romům sestěhovaným do ubytoven ve Varnsdorfu nebo v Rumburku. Některé pokusy demonstrantů dostat se k romským ubytovnám skončily střety s policií.

Kohout byl v minulosti Obvodním soudem pro Prahu 1 trestán za podvod a krádež. Trest si odpykával ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Podle ČT ale následně neplnil podmínky podmínečného propuštění, nenavštěvoval probačního úředníka ani se nesnažil uhradit škodu.

Kohout: Nevím, že bych podmínku porušil

Kohout o tom, že by měl jít do vězení, odpoledne zatím nic nevěděl. "Dneska nějaké jednání opravdu nařízené být mělo, ale byla tam žádost o jeho odročení z rodinných důvodů," řekl pro ČTK. Dodal, že si prý navíc není žádného porušení podmínky vědom.

Známý mystifikátor a podvodník

Lukáš Kohout je známý hlavně kvůli sérii mystifikací a podvodů.

Začínal jako člen mladých sociálních demokratů, jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si pak v roce 2002 objednával lety do zahraničí. Na jeho podvody se přišlo, až když se pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Letadlo nedostalo povolení k přeletu nad Indií, přistálo na Kypru a poté, co byl falešný let odhalen, se vrátilo do Prahy.

Za to byl byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu 28 měsíců se zkušební dobou na pět let.

Související