Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 podalo obžalobu na náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Informaci serveru Týden.cz potvrdil žalobce Tomáš Bláha.

Březina se u soudu bude zodpovídat ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil. Na nezákonné chování náměstka upozornily HN  už v lednu.

Březinovi hrozí až dva roky odnětí svobody a zákaz činnosti. Náměstek už dříve prohlásil, že firmy byly ve špatném ekonomickém stavu už před jeho nástupem.

Březinova kauza souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development (ŽSD).

"Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," řekl už dříve náměstek.

Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.

Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle něj ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Primátor čeká na stanovisko ČSSD

Březinu kvůli kauze už v minulosti vyzvali opoziční zastupitelé za TOP 09 k rezignaci. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že ho k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů.

"Nadále trvám na tom, že jsem se podle právního stanoviska, které měl státní zástupce k dispozici, ničím neprovinil, a hodlám se před nezávislým soudem očistit ode všech podezření," sdělil Březina. Dodal, že do ukončení soudu nebude k věci poskytovat další stanoviska.

"Zároveň bych chtěl zdůraznit, že jsem svým postupem nezpůsobil žádnou škodu a že nic z toho se netýká mého působení na magistrátu," poznamenal.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) případ svého náměstka příliš komentovat nechce. "Jelikož se kauza týká vrcholného představitele koaliční strany na magistratu, tak budu postupovat v souladu se zákony. Rozhodující pro možné odvolání je v těchto případech pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu," uvedl v prohlášení s tím, že do té doby závisí setrvání Karla Březiny ve vedení Prahy na něm samotném či na rozhodnutí koaličního partnera.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský řekl, že Březinu k opuštění funkce vyzývat nebude, protože ctí presumpci neviny. "Zásadní je rozhodnutí soudu, který rozhodne o vině či nevině. Pokud rozhodne o vině, Karel Březina by nemohl být členem rady," dodal.

Březina už dříve odmítl případ komentovat do doby, než se kauza uzavře.

Související