Těžební společnost OKD chce výrazně rozšířit těžbu pod Karvinou. Vedení města s tím nesouhlasí, protože by to některé části zcela zničilo. Karvinská mluvčí Šárka Swiderová informovala, že OKD chce těžit uhlí pod Starým Rájem, Darkovem a Starým Městem.

"V té maximalistické variantě by to znamenalo v podstatě devastaci města," řekl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Uvedl, že Starý Ráj je hustě obydlená součást zdravého jádra města a Darkov je zase místem, kde jsou poslední historické památky, které Karviné zbyly, jako jsou staré lázně a okolní park. "To je věc, která je pro nás absolutně nepřijatelná a o které odmítáme s OKD jednat," řekl Hanzel.

Těžební společnost své požadavky zahrnula do připomínek k novému územnímu plánu města, vedení Karviné už s ní jedná. "Jedinou přijatelnou možností je těžba pod částí Starého Města, ale výhradně za podmínek, které jsme už těžařům také předložili," uvedl Hanzel.

Město chce, aby lidé, kteří tam mají domy, zůstali v Karviné a mohli si postavit domy nové, na hezkém místě, které zajistí OKD. "Ještě lepší by bylo, kdyby domky postavili přímo těžaři. Kdo bude chtít dům vykoupit, musí dostat tržní cenu," uvedl Hanzel.

Související