Váleční veteráni, účastníci protikomunistického odboje, špičkový chirurg Jan Černý, olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška či populární kreslíř a karikaturista Vladimír Renčín.

Ti patří mezi jednadvacet osobností, kterým prezident Václav Klaus v pátek večer slavnostně předal státní vyznamenání.

Kromě tří Řádů bílého lva, sedmi Řádů Tomáše Garrigua Masaryka a deseti medailí Za zásluhy letos Václav Klaus předal jen jednu medaili Za hrdinství.

Šlo zároveň o jediné vyznamenání in memoriam. Náleží Davidu Sukačovi z Ostravy, který vloni v srpnu zemřel v šestnácti letech při záchraně tonoucího kamaráda. Ocenění převzal z rukou prezidenta Davidův otec.

 

Státní vyznamenání jsou buď propůjčena (a po smrti oceněného je pozůstalí musí vrátit do Kanceláře prezidenta republiky), nebo udělena.

Stát jimi jednotlivce oceňuje za jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy.

Předáním státních vyznamenání na Pražském hradě vyvrcholily páteční oslavy 93. výročí vzniku samostatného československého státu.

Přehled vyznamenaných

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.