Ve dvaasedmdesáti letech zemřel spisovatel a diplomat Jiří Gruša. Informaci přinesl předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček.

Básník, prozaik, překladatel, novinář, diplomat a politik Gruša žil v Německu a tam také podle Dědečka během operace srdce zemřel. 

Gruša, v minulosti mimo jiné rovněž předseda Mezinárodního PEN klubu či ministr školství, pochází z Pardubic. Politická angažovanost ho před listopadem vedla nejen k podpisu Charty 77, ale zanedlouho také k nucené emigraci do Německa.

Po roce 1989 působil jako velvyslanec v Německu a Rakousku, začal psát německy a stal se dvojjazyčným autorem podobně jako Milan Kundera.

Mezi jeho nejvýznamnější literární práce patří například básnické sbírky Cvičení mučení, Modlitba k Janince či prózy Dámský gambit a Dotazník. Za sbírku Grušas Wacht am Rhein aneb Putovní ghetto získal v roce 2002 ocenění Magnesia Litera v kategorii poezie.

Gruša byl také překladatelem, v roce 1999 vyšel v jeho překladu soubor Elegie z Duina od Rainera Maria Rilkeho.

"Pro České centrum Mezinárodního PEN klubu je to veliká rána a veliký smutek. Měli jsme ho opravdu moc rádi," řekl Dědeček. Podle jeho informací Gruša zemřel dnes.