Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek opět zakázal lety nových dopravních letounů CASA. Jeden ze strojů měl totiž v neděli těsně před přistáním závadu, při níž mu mimo jiné vysadil motor.

"Během přistávacího manévru přestal fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně pak došlo k závadě na pravém motoru. Osádka v souladu s manuálem letounu pravý motor vypnula a dokončila přistávací manévr jen s jedním motorem," popsala krizovou situacei mluvčí generálního štábu Mira Třebická.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) následně rozhodl, že případ prošetří komise.

Prodraženým letounům CASA, kdy čtyři stroje stály dohromady 3,5 miliardy korun, prodloužili Španělé záruku o půl roku.

Ještě začátkem října ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) věřil, že se letounům podaří zbavit se nedostatků a armáda je začne plně využívat.

Problémy už od začátku

Letouny opakovaně neprošly několika armádními zkouškami. V únoru měl jeden stroj problém s autopilotem, při cvičném letu se propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května kvůli poruchám na navigaci.

Navíc jejich dodavatel, tuzemská společnost Omnipol, nestihl včas odstranit závady na systému chránící letadla před raketami. Kvůli tomu je nemůže armáda nasadit v krizových oblastech, například v Afganistánu.

Tendr na nákup letadel byl podepsán v roce 2009 a proběhl bez výběrového řízení. Podle studie Mezinárodního institutu pro strategická studia za ně Češi dali dvakrát tolik než Portugalsko. Evropská komise také varovala, že stát nedodržel předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek.

Související