Koalice se na svém jednání shodla na podobě zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve třetím čtení by o něm poslanci mohli hlasovat už tento pátek.

TOP 09 nakonec ustoupila od prosazení svého pozměňovacího návrhu, který nařizoval rozkrýt majetkovou strukturu firem, které se ucházejí o veřejnou zakázku, i jejich subdodavatelů.

"Museli jsme ustoupit. Našeho návrhu se ale zcela nevzdáváme. Doladíme technické detaily a chceme jej později předložit jako vlastní poslanecký návrh," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Podle Karolíny Peake, vicepremiérky pro boj s korupcí a místopředsedkyně Věcí veřejných, bude podpořen původní návrh ministerstva pro místní rozvoj, které vede její stranický kolega Kamil Jankovský. "A bude v něm ještě hlavní pozměňovací návrh Lenky Andrýsové,” uvedla po jednání Peake.

Podle tohoto návrhu by se o veřejnou zakázku mohla ucházet jen firma, která zveřejní své majitele - i majitele svých subdodavatelů, kteří drží alespoň 10 procent akcií, nebo - v případě "významné" zakázky - i jen 5 procent akcií.

Jako "významnou zakázku" definuje zákon zakázku za více než 300 milionů korun, pokud zadává stát, nebo 50 milionů korun, je-li zadavatelem obec.

Tato povinnost se bude vztahovat i na takzvané "sektorové firmy", tedy například i teplárenské či energetické, jakou je ČEZ.

Centrální registry budou. Později

"Rozkrývání majetku budeme řešit zrušením anonymních akcií v zákoně o obchodních korporacích a obchodním zákoníku," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Centrální registry, které pozměňovací návrh TOP 09 obsahoval, prý nezaniknou. "Myšlenku koaliční partneři ocenili jako správnou, takže určitě vznikne, ale až v rámci jiného zákona," dodal Jankovský.

Koaliční jednání budou pokračovat i ve středu, kdy se mají sejít lídři poslaneckých klubů, aby diskutovali o přímé volbě prezidenta