České armádní letectvo by se mohlo dočkat převratných změn. Ministerstvo obrany zamýšlí poslat třicítku nepotřebných vrtulníků ruské výroby do Afghánistánu a místo nich získat nové americké stroje.

Podle návrhu nové koncepce vrtulníkového letectva, který má týdeník Ekonom k dispozici, by výměna mohla proběhnout již příští rok a protočilo by se v ní zboží za několik miliard.

Plán vypadá následovně: Česko předá americké vládě osm svých dopravních vrtulníků MI-17 a čtyřiadvacet bitevních vrtulníků MI-24. Američané je následně využijí pro budování afghánské armády, která spoléhá zejména na ruskou techniku.

Co bude místo nich Česko požadovat zatím není ujasněno. Podle představ ministerských plánovačů by ale mohlo poptávat 16 malých vrtulníků MH-6, známých pod přezdívkou Little Bird. Šlo by tedy o výměnu v poměru dvě ku jedné.

Černí jestřábi na mušce

Vedení resortu obrany se k těmto nápadům zatím příliš vyjadřovat nechce.

„Nevím jakou cestou se k vám dostal materiál o obměně vrtulníkového parku, ale dovoluji si vás upozornit, že zmiňovaná varianta je jednou z nejstarších pracovních verzí,“ zní jediný komentář, který týdeníku Ekonomu poskytla mluvčí generálního štábu Mira Třebická.

O konečné podobě vrtulníkového letectva se prý bude teprve rozhodovat.

Podle zdrojů týdeníku Ekonom však ministerstvo o možné výměně vedlo již několik sondážních jednání. Jeho zástupci si dokonce pohrávali s myšlenkou, že by za ruské stroje mohli získat nikoliv jen „vrtulníčky“ MH-6, ale mnohem větší a známější helikoptéry Black Hawk.

Není však jasné, zda Američané budou chtít na jakoukoliv výměnu přistoupit. „Na vaši konkrétní otázku nemůžeme odpovědět,“ napsal Ekonomu Jakub Honek z tiskového oddělení americké ambasády.


Více čtěte v Ekonomu, který vychází ve čtvrtek

 

banner.jpg
Související