Za smutné a nedůstojné označil prezident Václav Klaus obstrukční chování opoziční sociální demokracie, která od úterý brání ve sněmovně opětovnému schválení reformních zákonů. Strana také vyhlásila petici žádající pád koaliční vlády.

Podle prezidenta si především ČSSD neuvědomuje vážnost současné ekonomické situace a svými kroky si sociální demokraté poškozují státotvornou pověst.

"Jakkoliv jsem vždy byl ideovým odpůrcem této politické strany, tak jsem ji vždy respektoval jako stranu státotvornou," prohlásil Klaus. Kroky, jaké sociální demokraté nyní činí, ale podle něj mohou takovou pověst "radikálním způsobem" poškozovat.

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta prezidenta za slova pochválil, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je naopak odmítl. „Výrok prezidenta je důkazem toho, že prezident stále více ztrácí svoji nadstranickost. V době, kdy obstrukce používala ODS, prezident nic nekritizoval,“ řekl Sobotka.

Pauza po 15 hodinách

Sněmovna po téměř 15 hodinách, které způsobily obstrukce ČSSD a KSČM, přerušila ve středu v 7:00 jednání o omezení státní podpory stavebního spoření.

Po dvou hodinách se poslanci do lavic vrátili a věnují se schvalování základních ukazatelů státního rozpočtu na rok 2012, který počítá se schodkem 105 miliard korun.

Vypadlo hlasovací zařízení

U něj sice ČSSD nechtěla obstruovat, nicméně i tak se jednání protahuje na celý den. Přestávku kromě oběda způsobil i výpadek hlasovacího zařízení. "Možná se tak stalo kvůli dlouhodobé nečinnosti," řekla ironicky místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová.

Projevy opozičních poslanců k rozpočtu, které začaly už v devět ráno, nadále pokračují a než přestalo fungovat hlasovací zařízení, bylo jich do debaty přihlášených ještě devět.

Podle zatím neoficiálních informací bude rozpočet puštěn do dalšího čtení a následně zasedne k jednání vláda.

Sobotka: Rozpočet je fiktivní

Bohuslav Sobotka označil rozpočet jako fiktivní. Čísla údajně nestojí na reálném základě. „Rozpočet neřeší stimulaci růstu, neřeší rostoucí nezaměstnanost a nijak nepomáhá lidem, které postihne recese. Z těchto důvodů rozpočet nepodpoříme,“ řekl šéf ČSSD.

Je však podle něho podstatné, aby rozpočet byl schválen v termínu. I proto nehodlali socialisté využít obstrukce.

Ty mají přijít na řadu zase až ve chvíli, kdy poslanci obnoví jednání o novele týkající se stavebního spoření a zákonů zdravotnické, sociální a důchodové reformy, které chce koalice definitivně potvrdit.

Obstrukce budou pokračovat

Sociální demokraté už dopředu oznámili, že budou u reformních předloh vystupovat stejně jako u novely o stavebním spořením, kterou sněmovna projednávala bez noční přestávky. K této předloze sociální demokraté přislíbili ještě minimálně 28 příspěvků v délce až deseti minut, což je doba, na kterou koalice omezila řečnickou lhůtu.

Projednávání novely by tak mohlo trvat ještě necelých pět hodin.

"Byli jsme na to připraveni a jsme na to připraveni i nadále," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Opět do noci?

Koalice chce kvůli obstrukcím sociálních demokratů jednat i v noci ze středy na čtvrtek. Schůze dolní komory by se tak mohla stát v krajním případě permanentním zasedáním vzhledem k tomu, že si vládní poslanci prosadili jednání i o nadcházejícím víkendu.

Poslanecká sněmovna, Ministr financí Miroslav Kalousek"Jestliže 50 řečníků je schopno zopakovat jenom tak 12 projevů, tak to prosím pěkně nesvědčí o ničem jiném, než o myšlenkové vyprahlosti klubu sociální demokracie," poznamenal například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Zástupci opozice ale nijak nezastírali, že smyslem jejich příspěvků je především oddálit opětovné schválení novely koaliční většinou.