Po třech měsících bude z vazby propuštěn někdejší šéf brněnské policejní inspekce Rudolf Setvák, který je jedním z devíti obviněných v kauze brněnského Toflova gangu.

Ve středu to řekl Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého Vrchního státního zastupitelství. Setvák by mohl být propuštěn ve čtvrtek. Nelze vyloučit, že brzké propuštění z vazby čeká i dalších pět stíhaných.

Brzobohatý zdůraznil, že u Setváka uplyne tříměsíční vazební lhůta. Po ní už není možné tohoto expolicistu dále držet za mřížemi. Podle policejních zdrojů údajně patří k důležitým členům gangu. Původně se o něm hovořilo jako o Setvákovcích. Teprve později získala skupina přezdívku Toflův gang. Jeho členové jsou podezřelí z toho, že vydírali podnikatele.

Ostravský krajský soud ve středu rozhodoval v neveřejném zasedání o vazbě tří členů gangu. Zatím ale jeho verdikt není znám. Pokud by krajský soud dospěl k závěru, že takzvaná útěková vazba u tří stíhaných už není nutná, celkem pět obviněných by mohlo být propuštěno z vězení na svobodu. Státní zastupitelství se obává toho, že propuštění by se mohli pokusit o útěk.

V kauze byly dosud dvě vlny zatýkání. Při první bylo zadrženo a skončilo ve vazbě šest lidí, při druhé tři. Současné soudní jednání se týká pouze první skupiny. Jsou v ní bývalí pracovníci brněnské hospodářské kriminálky i policejní inspekce.

Ve středečním neveřejném zasedání ostravský krajský soud rozhodoval, zda u tří stíhaných je ještě nutná takzvaná útěková vazba. Pokud by dospěl k závěru, že není, mělo by to vliv na celkem pět stíhaných, kteří by mohli žádat své propuštění.

Toflův gang vydíral podnikatele

Toflovým gangem je nazývána skupina brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele. Nejprve si vymyslela křivé obvinění z nějakého hospodářského deliktu a zahájila stíhání vytipovaného podnikatele. Následně mu nabídla, že vše zahladí za úplatek. Mohl se pohybovat v rozmezí od 10.000 korun až do milionů. Podle policie vydírali v letech 1998 až 2010.

Šéfem skupiny, podezřelé z 30 korupčních kauz, byl prý bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Loni ho v Brně zastřelil neznámý pachatel samopalem.

Související