Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve středu odložil rozhodnutí o tom, zda zahájí disciplinární řízení s poslancem ČSSD Davidem Rathem.

Výbor řeší, zda Rath urazil svého předchůdce na postu středočeského hejtmana Petra Bendla z ODS (současný ministr zemědělství), když jej označil za "užitečného idiota". K věci se podle svého šéfa Jeronýma Tejce z ČSSD výbor vrátí zhruba za měsíc.

Rath na zářijové schůzi dolní komory v souvislosti s privatizací krajských nemocnic zaspekuloval o tom, že Bendl tehdy posloužil jako "užitečný idiot" svým spolustraníkům. Ostrá slova zazněla při jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Rath v debatě kritizoval prodej některých krajských nemocnic za Bendla.

"Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?" tázal se Rath.

Tejc podotkl, že označení "užitečný idiot" se používá poměrně běžně v mnoha situacích. Byl by nerad, kdyby výbor musel sestavovat seznam zakázaných slov.

 

Středočeský hejtman už v minulosti dostal desetitisícovou pokutu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Podle středečních informací výbor dosud nemá informaci, že by zaplatil.

Související