Dvouhodinový maraton v Poslanecké sněmovně na šest hodin skončí. Poté, co koalice postupně odmítla návrh ČSSD na zahájení čtyř mimořádných schůzí sněmovny, si poslanci odhlasovali do 18:00 hodin přestávku.

Politici tak budou mít necelých šest hodin, aby nabrali sílu do dalšího boje.

ČSSD totiž důsledně plní své sliby a její obstrukce ve sněmovně neberou konce. Snaží se tak blokovat schvalování vládních reforem.

Na začátku čtvrtečního jednání byly sněmovní lavice značně prořídlé. Při prvním hlasování bylo v sále přihlášeno 82 poslanců. Ze sálu sice před zahájením schůze zazníval i smích, na některých poslancích ale byla patrná únava.

Koalice zatím kvůli obstrukcím nemá možnost schválit patnáct úsporných a reformních zákonů. Ty se jim vrátily ze Senátu, který předlohy nových norem díky většinovému levicovému složení vetoval.

Opozice zdržuje proto, aby reformní zákony neplatily už od ledna. Koalice je naopak chce protlačit stůj co stůj - prosadila omezení projevu jednotlivých poslanců na nejvýše dvakrát deset minut. ČSSD čas prakticky bezezbytku využila.

Poslanci ČSSD během úterka i středy zdržovali i krátkými projevy v takzvaných faktických poznámkách. Prakticky pokaždé se při nich rozhořel spor s poslanci koalice. Sociální demokraté se také pokoušeli odročit jednání o předloze na prosinec, vzhledem k převaze koalice však neúspěšně. V jednacím sále ve středu v noci už nebyli komunisté, odešli asi dvě hodiny před půlnocí.

Hotovo. Ale jen rozpočet

Sněmovna sice zasedala nepřetržitě od úterního rána až do čtvrtečních brzkých ranních hodin, ovšem odhlasovala pouze jednu jedinou věc - rozpočet na příští rok. Ani u něj to však netrvalo chvilku - zákonodárci se mu věnovali prakticky celou středu. ČSSD s ním totiž nesouhlasí a její šéf Bohuslav Sobotka jej označil jako hru s čísly, která nestojí na reálných základech.

V seznamu Senátem vetovaných předloh se zákonodárci zasekli hned u prvního bodu - omezení státní podpory stavebního spoření. Za nekonečné čtyřicetihodinové jednání ho sice stačili doprobrat a rozprava byla ukončena, ovšem hlasovat by se o něm mělo až po čtvrteční 18. hodině.

Posun hlasování navrhla ještě v noci vládní ODS. Koalice totiž podle všeho neměla v noci v dolní komoře potřebných 101 hlasů, aby přehlasovala senátní verzi předlohy.

Rafinovaná taktika ČSSD

Zdržovací taktika ČSSD je velmi účinná. Obstrukce socialisté obnovili, jakmile byl ve středu večer schválen rozpočet na rok 2012.

"Třetí úderná skupina je tu v plné síle," zahájil poslanec a středočeský hejtman David Rath znovuspuštěné projednávání reformních zákonů, které vrátil Senát. Opozice totiž zvolila rafinovanou taktiku, kdy se rozdělila na tři skupiny, které se ve zdržování jednání sněmovny střídají.

Každý poslanec má na svou řeč deset minut. Jde o omezení, které prosadili koaliční poslanci. Ti zároveň nechtějí dopustit, aby byla schůze přerušena. Tím pádem musí být ve sněmovně neustále, aby sněmovna byla v usnášeníschopném počtu, tedy minimálně 67 poslanců. ČSSD svým rozdělením na třetiny výrazně šetří síly, protože dvě třetiny vždy mohou odpočívat.

V kuloárech se přitom mluví o tom, že se koalice pokusí sloučit rozpravu ke všem reformním zákonům do jedné. To ČSSD odmítá a hrozí Ústavním soudem, u kterého již uspěla, když napadla projednávání některých zákonů v legislativní nouzi.

K takovému kroku vláda Petra Nečase sáhla koncem loňského roku. Tehdy byla v podobné situaci. Tlačil ji čas. Nutně potřebovala schválit zákony, na nichž stál rozpočet na letošní rok.