Průměrný starobní důchod by se měl podle ministerstva práce a sociálních věcí od ledna zvýšit o 174 korun. Důchody tak mají vzrůst podstatně méně, než vláda seniorům ještě v létě slibovala. Uvedlo to čtvrteční vydání deníku Právo.

"Valorizace důchodů proběhne k 1. lednu 2012, o 174 Kč u průměrného starobního důchodu," uvádí se v návrhu ministerstva.

V srpnu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) navrhoval zvýšit od ledna starobní penzi v průměru o 259 korun. Už v září ale ministerstvo na webu vlády zveřejnilo návrh vyhlášky, podle níž se základní výměra zvýší o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta. Podle MPSV to způsobilo upřesnění údajů, ze kterých se navýšení vypočítává.

Vláda důchodcům opakovaně slibovala, že jim valorizací penzí bude významně kompenzovat zdražení potravin, léků a dalších sociálně citlivých výrobků a služeb v důsledku lednového zvýšení snížené sazby DPH z dnešních deseti na 14 procent.

Jak nedávno upozornilo ministerstvo financí, změny v DPH dopadnou nejvíce právě na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Příští rok by se životní náklady důchodců podle propočtů MF, které neobsahují případné kompenzace, měly zvýšit o téměř dvě procenta, měsíčně o 313 korun. Podle některých ekonomů však mohou být celkové dopady vládních opatření na rozpočty důchodců ještě horší. Navíc se očekává další zdražování energií a nájmů.

Drábkovým ministerstvem navrhovaná výše valorizace penzí navíc určitě podle Práva reálně nepomůže většině lidí, kterým byl přiznán důchod po 29. září letošního roku.

Jde o to, že zhruba 70 procentům lidí, jejichž hrubý příjem se pohyboval mezi 10 886 a 34 000 korun a odcházejí do penze v období od 30. září do 31. prosince letošního roku, bude přiznán důchod až o 170 korun nižší, než kdyby šli do důchodu před letošním 30. září.

Vláda tímto opatřením reagovala na loňský nález Ústavního soudu, podle něhož se musel v českém systému penzí posílit princip zásluhovosti. Rozdíly v nově přiznávaných důchodech se přitom budou v dalších letech dále zvětšovat.

Související