Prezident Václav Klaus byl ve čtvrtek vyhlášen Papalášem roku. Stalo se tak na základě internetového hlasování zorganizovaného pořadateli Festivalu politické písně Sokolov 2011. Hlas mu dalo 2677 lidí; jen o dvě stovky hlasů méně dostal loňský vítěz ankety, středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Vítězem kategorie Skokan roku se stal předseda Věcí veřejných Radek John; vítězstvím v kategorii Prasárna roku hlasující ohodnotili uzavření koalice na pražské radnici mezi ODS a ČSSD.

Cenou chtějí organizátoři i hlasující poukazovat na negativní jevy v české politice. Výsledky dnes organizátoři ankety vyhlásili na koncertech v pražských klubech Vagon a Rock Café.

Bodovali i Dobeš s Bártou

"Zvítězil Václav Klaus a na záda mu dýchal David Rath, ten souboj byl opravdu těsný," řekl ČTK pořadatel ankety Miroslav Balatka. Prostřednictvím internetových stránek www.ceskypapalas.cz pořadatelům přišlo přes 20.000 hlasů; z jednoho počítače bylo možné tentokrát zaslat tři hlasy.

Bártu vyslýchala policie. Vysvětloval peníze pro Škárku a Kočí - čtěte ZDE

Za Klausem a Rathem se v hlasování o titul Papaláš roku umístili ministr školství Josef Dobeš (VV) a Vít Bárta z téže strany; lidé nezapomněli poslat hlasy ani ministrům životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) a ministrovi kultury Jiřímu Besserovi.

Pražský magistrát pod palbou

Radek John si v kategorii Skokan roku vedl suverénně; k vítězství mu pomohlo 1725 zaslaných hlasů. Přes tisícovku hlasů lidé zaslali také bývalému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi a lékaři Jaroslavu Bartákovi, kterého stíhá policie kvůli sexuálnímu napadání jeho asistentek.

Těsný byl výsledek i v kategorii Prasárna roku. Zatímco vítězným architektům koalice na pražském magistrátu přišlo 1224 hlasů, jen o 28 méně jich přišlo aktérům kauzy exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.

Obžalobu z nepřímého úplatkářství na jeho bývalého poradce Martina Knetiga podala v pondělí státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

ODS a ČSSD si v Praze rozdělily posty a pochvalují si koaliční smlouvu - čtěte ZDE

Cílem ankety je podle pořadatelů humorným způsobem reflektovat současný stav politické kultury v České republice. "V podstatě si ale děláme srandu z něčeho, co vlastně k smíchu vůbec není," míní Balatka.

Sokolov v Praze

Festival politické písně Sokolov si vypůjčil název od svého komunistického předchůdce nechvalně známého z dob před rokem 1989. Letos se koná již potřetí, uplynulé dva ročníky se uskutečnily právě v Sokolově. Suverénním vítězem premiérového ročníku byl někdejší předseda vlády Jiří Paroubek.

Novým politikům se nedaří zbavit se manýrů papalášů. Ač to slibovali - čtěte ZDE

Ke změně místa konání pořadatele vedla potřeba finančních úspor; přehlídku podporovala sokolovská radnice, letošní příspěvek jim ale připadl příliš malý.

"Paradoxně je pro nás levnější udělat to v Praze. V Sokolově to byl velký open air festival a tady to děláme v komornějším duchu," vysvětlil Balatka.

Na programu přehlídky uspořádané ve dvou klubech v centru metropole byla vystoupení kapel Garage, Poletíme?, Peneři Strýčka Homeboye, Banana Split a Gott Revival a skupina Kujooni s Ester Kočičkovou.

Související