Spuštění daňové reformy, kterou chystá koalice v souvislosti se zavedením jednoho inkasního místa, se zřejmě posune o rok na leden 2014.

Lídři vládní koalice po páteční ranní schůzce řekli, že k takovému závěru směřují. Na konečné podobě zákona, který je ve sněmovně před druhým čtením, stále nemají shodu. Věci veřejné dál nesouhlasí se zrušením daňového zvýhodnění stravenek a předloží i další pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu.

"Cítím silnou míru shody nad posunutím k 1. lednu 2014," řekl po schůzce předseda poslanců VV Vít Bárta.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka koalice k odkladu daňové reformy směřuje, závaznou dohodu v této věci ale prý ještě neučinila. Posun chystaných změn v daních na rok 2014 naznačil už ve čtvrtek premiér Petr Nečas a dříve i ministr financí Miroslav Kalousek.

 

Až co ekonomika

Dá se proto očekávat, že i po případném schválení zavedení jednoho inkasního místa a dalších změn v daních, bude koalice v příštím roce tyto plány měnit podle hospodářské situace. Bárta v této souvislosti poukázal na špatné vyhlídky evropské ekonomiky.

"V takové chvíli nestojí za to krvavě vyhrotit v koalici debatu o tom, jak budou daně vypadat v roce 2014 a je možné i schválení celé té normy brát jako určitý podvozek, aby se mohlo připravovat jednotné inkasní místo, ladit občanský zákoník. Evropa nás bude nutit k úpravě parametrů v dnes debatované reformě," řekl Bárta.

Podle Gazdíka z páteční schůzky nevyplynul žádný posun, pokud jde o sporné body v daňové reformě. Podobně se vyjádřil i Bárta.

"Cítil jsem, že je ambice hledat shodu, ale zatím jsme k ní nedospěli. Takže jsme se dostali do situace, kdy všechny strany budou předkládat do druhého čtení řadu pozměňovacích návrhů a teprve poté, co budou všechny na stole, budeme vybírat nějakou jejich kombinaci do závěrečného třetího čtení na další schůzce K9," řekl šéf poslanců VV.