Šéf sněmovní frakce Věcí veřejných Vít Bárta bude kvůli desítky hodin dlouhému jednání sněmovny zřejmě čelit disciplinárnímu řízení.

Fotograf serveru Parlamentní listy ho totiž zachytil, jak v noci hlasuje vztyčeným prostředníčkem. Opoziční ČSSD si na to chtějí stěžovat na mandátovém a imunitním výboru.

Sociální demokraté do stížnosti na Bártu zahrnou i výrok, v němž mimo jiné poznamenal, že "včely mají med, neboť mají královnu. My máme prd, protože máme parlament".

Bártovo gesto se vztyčeným prostředníčkem zachytil fotograf ve čtvrtek před půl jedenáctou večer. Bárta ale říká, že ho nepoužil úmyslně.

"Taková gesta nedělám a ani jsem ho neudělal. Dokud mi ta fotka nebyla ukázána, tak jsem si vůbec nevšiml, že bych takové gesto udělal. Z té fotografie je jasně patrné, že koukám do vlastního poslaneckého klubu," řekl Bárta.

Je přesvědčen, že svou verzi obhájí i před sněmovním mandátovým a imunitním výborem. "Na té fotografii mám dokonce zavřené oči, takže opravdu ani nevím, co jsem v těch nočních hodinách činil, každopádně je jasné, že v tom nebyl žádný úmysl," poznamenal Bárta.

Poslanci ČSSD se nicméně chystají podat kvůli Bártovu gestu podnět k mandátovému a imunitnímu výboru. Jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD) řekl, že výbor se věcí bude zabývat. Pokud se rozhodne vést s Bártou v této věci disciplinární řízení, bude mít k dispozici i videozáznam, který by mohl objasnit, zda šlo jen o náhodu, či o cílené gesto.

Bárta je jednička"V tuto chvíli bych si netroufl odsoudit Víta Bártu bez toho, aniž bych ten záznam viděl. Na druhou stranu bude zajímavé posoudit i výrok, který se týkal medu, včel a dalších a který také ukazoval, jaký má Vít Bárta vlastně vztah k parlamentu a demokracii," řekl Tejc.

Mandátový a imunitní výbor řeší prořešky poslanců běžně. Čerstvý je například přečin poslance ČSSD Davida Ratha, který nazval ministra dopravy a svého předchůdce ve funkci středočeského hejtmana Petra Bendla "užitečným idiotem".

Středočeský hejtman už v minulosti dostal desetitisícovou pokutu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Rath není jediným poslancem, kterého výbor v tomto volebním období postihl. Poslanec Jiří Krátký (ČSSD) má zaplatit pět tisíc korun za to, že prohlásil, že v noci pracují jen "kurvy a zloději".

"Kalousku, seš jednička"

Rovněž vztyčený prostředníček není na parlamentní půdě novinkou. V minulosti takhle gestikuloval expremiér Mirek Topolánek z ODS. Později to vysvětloval tím, že ukazoval Miroslavu Kalouskovi, že je jednička.